Šahovske legende će biti uvrštene u američku i svjetsku šahovsku kuću slavnih


3.10.2022. – Istorija šaha bit će napravljena ove godine na ceremonijama uvrštavanja u kuću slavnih nekoliko izuzetnih šahista zbog doprinosa kultnoj igri i oni će postati najnoviji članovi američke i svjetske šahovske kuće slavnih. Prvom ceremonijom biće odata počast članovima američke šahovske kuće slavnih 2022. Danijelu Vilardu Fiskeu, Džejmsu Tarjanu i Džonu Votsonu, kao i članovima Svjetske šahovske kuće slavnih 2021. Miguelu Najdorfu i Eugene Toreu.

 Ova ceremonija će se održati tokom javnog otvaranja šahovskog prvenstva SAD 2022. i ženskog prvenstva SAD u šahu, na kojem će nastupiti najjače šahistkinje u Americi— koje će se održati u St. Louis Aquarium na Union Station u Saint Louisu, Missouri, 4. oktobra, 2022, u 17:30 časova. Sam turnir će se igrati u šahovskom klubu Saint Louis, koji je već 13 godina domaćin Šahovskog prvenstva SAD.

Druga ceremonija, kojom će se odati počast uvođenju u Svjetsku šahovsku kuću slavnih Judit Polgar 2021, biće objavljena u kasnije.

Godine 2022., tri kandidata su odabrana za uvođenje u američku šahovsku kuću slavnih od strane američkog komiteta za šahovska priznanja i potvrđena od strane američkog šahovskog fonda: Daniel Willard Fiske, veliki pionir u šahovskoj organizaciji, novinarstvu i drugim stvarima, koji je pokrenuo ideju o nacionalnom američkom šahovskom kongresu i pomogao da se to ostvari 1857. godine, osim što je uticao na stvaranje Američke šahovske asocijacije (prethodnica današnjeg US Chess) i igrao važnu ulogu u standardizaciji pravila šaha; James Tarjan, koji je predstavljao Sjedinjene Države na pet šahovskih olimpijada, osvojio je četiri ekipne i tri pojedinačne medalje s procentom pobjeda koji ga stavlja na drugo mjesto u odnosu na Bobby-ja Fischera, a također je postigao najbolji rezultat ikada od strane američkog igrača starog 65 ili više godina ; i John Watson, jedan od najvećih pisaca u istoriji američkog šaha koji je napisao mnoge sjajne  knjige tokom protekle četiri decenije, uključujući Tajne moderne šahovske strategije (2002.) i Šahovsku strategiju na djelu (2023.), i bio je prvi u istoriji SAD . Državni prvak srednjih škola i učesnik američkog prvenstva u šahu.

“Sva trojica ovogodišnjih kandidata izvršila su nevjerovatan utjecaj na igru ​​i šahovski sport,” rekao je predsjednik US Chess Trust E. Steven Doyle. “Fiskeov utjecaj kao ranog američkog šahovskog novinara, Tarjanova prepoznatljiva dostignuća na šahovskoj olimpijadi i Watsonov dugogodišnji rad na šahovskim instrukcijama i treniranju su priznanja koja zaslužuju priznanje u američkoj šahovskoj kući slavnih.”

Godine 2021. Međunarodna šahovska federacija (Fédération Internationale des Échecs ili FIDE) nominovala je tri nova člana za Svjetsku šahovsku kuću slavnih. Među primaocima su Judit Polgar, koja se smatra najjačom šahistkinjom svih vremena i oborila je rekord Bobbyja Fišera kao najmlađeg velemajstora svijeta; Miguel Najdorf, čije ime se vezuje za jedno od najpoznatijih otvaranja u šahu, Najdorfovu varijantu Sicilijanske odbrane, pored toga što je jedan od najuspješnijih šahista u istoriji šahovske olimpijade; i Eugene Torre, pionir u azijskom šahu već pola vijeka, koji je postigao niz kontinentalnih rekorda, uključujući rekord prvog velemajstora, (1974.), prvog koji je pobijedio aktuelnog svjetskog prvaka (Anatolija Karpova 1976.) i prvog koji je stigao do faze kandidata Svjetskog prvenstva (1982-1983).

„Predloženi za uvođenje u Svjetske šahovske kuće slavnih 2021. predstavljaju primjer globalnog uticaja i inkluzivnosti koje šah može ponuditi, a čast nam je uključiti njihov doprinos bogatoj istoriji igre“, rekao je direktor specijalnog projekta FIDE Willy Iclicki.

Članovi obe Kuće slavnih biraju se zbog njihovog uticaja na sport i uključuju igrače, autore, novinare, naučnike, organizatore i ljubitelje igre. Svaki igrač će biti obilježen u Svjetskoj šahovskoj kući slavnih (WCHOF) u Saint Louisu sa pločom s njihovim likom i biografijom. Zapažene partije i uspjesi takođe će biti predstavljeni u digitalnoj interaktivnoj galeriji.

“Svjetska šahovska kuća slavnih u Saint Louisu pohvaljuje sve predložene šahiste za kuću slavnih 2021. i 2022. i radujemo se što ćemo proslaviti njihova jedinstvena dostignuća na ceremonijama prijema”, rekla je Shannon Bailey, glavni kustos WCHOF-a.

Šahisti uvedeni u američku Kuću slavnih za 2022

Daniel Willard Fiske (1831-1904)

James Tarjan (1952- )

John Watson (1951- )

Šahisti koji će biti uvedeni u  Svjetsku šahovsku kuću slavnih 2021

Judit Polgar (1976- )

Miguel Najdorf (1910-1997)

Eugene Torre (1951- )

O šahovskim kućama slavnih

Svjetska šahovska kuća slavnih (WCHOF) slavi dostignuća najvećih igrača ove igre iz Sjedinjenih Država i širom svijeta. U ovoj instituciji se nalaze i američka i svjetska šahovska kuća slavnih. Uvođenja šahista se obavljaju na godišnjoj ceremoniji koja se od 2011. održava u Saint Louisu, Missouri. Od 20.12, uvođenje u kuću slavnih održava se tokom ceremonije otvaranja godišnjeg prvenstva SAD u šahu i ženskog prvenstva SAD u šahu.

Kako se biraju šahisti za kuću slavnih

Svake godine, američki komitet za šahovska priznanja predlaže kandidate za uvođenje u američku šahovsku kuću slavnih koji uključuje vodeće istoričare šaha. Odabir komiteta se šalje Izvršnom odboru za šah SAD na pregled, a preporuke odbora se zatim prosljeđuju US Chess Trust-u čiji poverenici imaju zvanična ovlašćenja da odrede candidate za američku šahovsku kuću slavnih. Ceremonija uvođenja se održava u Svjetskoj šahovskoj kući slavnih ili na godišnjem ručku dodjele američkih šahovskih nagrada. Predstavnik US Chess Trust-a obavlja službenu indukciju, koristeći službeni čekić Kuće slavnih.

Predstavnici Svjetske šahovske federacije (Fédération Internationale des Échecs, ili FIDE) nominiraju i biraju nove kandidate za uvođenje u Svjetsku šahovsku kuću slavnih. Članovi Svjetske šahovske kuće slavnih biraju se zbog njihovog ukupnog doprinosa ovom sportu. Igrači, kao i drugi koji su izvršili uticaj kao autori, novinari, organizatori i na druge načine, imaju pravo na uvođenje u ovi kuću.

https://en.chessbase.com/post/inductees-chess-halls-of-fame-2022

Andrej Filatov: „Protivimo se takvim izjavama“


Predsjednik Šahovske federacije Rusije reagovao na poziv Norveške šahovske federacije.

Predsjednik Šahovske federacije Rusije Andrej Filatov  prokomentarisao je vijest o pozivu Norveške šahovske federacije da isključe Sergeja Karjakina i druge šahiste koji podržavaju specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini iz međunarodnih takmičenja:

– Poziv Norveške šahovske federacije da se naši sportisti, uključujući Sergeja Karjakina, isključe iz učešća na međunarodnim takmičenjima, izgleda veoma agresivno i protivi se i sportskim principima i demokratiji. Oštro se protivimo takvim izjavama. Nadamo se da će se FIDE i ostali organizatori pridržavati slogana Gens Una Sumus i principa „Sport i politiku ne treba miješati“.

Artemijev je govorio o pobjedi na turniru ‘Šahovske zvijezde’


Artemijev: Ne mogu da kažem da sam veoma iznenađen pobjedom na ‘Šahovskoj zvijezdi’

MOSKVA, 3. oktobra – RIA Novosti, Oleg Bogatov.

Pobjednik rapid takmičenja na turniru ‘Šahovske zvijezde’ Rus Vladislav Artemijev rekao je za RIA Novosti da nije mnogo iznenađen uspjehom, jer rapid šah igra na dobrom nivou.

Artemijev je sakupio 6,5 poena iz 9 partija. Drugo mjesto zauzeo je Azerbejdžanac Tejmur Radžabov (5,5), treće Indijac Raunak Sadvani (5,5). Turnir se održava na stadionu Vegas Crocus City u Moskvi. 3. oktobra održaće se majstorski kursevi i simultanke, 4.-5. oktobra – blitz turnir.

„Hvala vam na čestitkama za pobjedu“, rekao je Artemijev. „Ali želio bih da napomenem da ovo nije konačna pobjeda, pred nama je još blitz turnir, 18 partija. I još je rano za sumiranje rezultata, iako nadam se da ću dobro odigrati blic. Naravno, zadovoljan sam prikazanim rezultatom, postigao sam „+4″. Ovo je ipak dobar rezultat.“

Konačni pobjednik takmičenja biće poznat po završetku blitz turnira.

„Ne mogu da kažem da sam mnogo iznenađen pobjedom, uostalom, igram prilično dobro brzopotezni šah i blic“, dodao je velemajstor

Sutra je slobodan dan, štediću snagu. Mislim da će mi konkurenti u blicu biti Sergej Karjakin, on je sportista veoma jake volje, ali sve zavisi od toga u kojoj je formi sada, Vladimir Kramnik i Tejmur Radžabov.”

Aktuelni svjetski šampion u šahu Norvežanin Magnus Carlsen optužio Amerikanca Hansa Niemanna za varanje


MOSKVA, 26. septembra – RIA Novosti.

Norvežanin se u septembru povukao iz završne faze Grand Chess Tour-a u St. Louisu, SAD, nakon poraza od Niemanna. Kako prenosi norveško izdanje VG, on je takvu odluku donio, jer sumnja da je 19-godišnji protivnik varao. Carlsen se ponovo suočio sa Niemannom 19. septembra na online Champions Chess Tour-u i odlučio je da preda partiju posle dva poteza u partiji.

„Znam da su moji postupci uznemirili mnoge u šahovskoj zajednici. Razočaran sam. Želim da igram šah. Želim da nastavim da igram šah na najvišem nivou na najboljim turnirima. Vjerujem da varanje u šahu predstavlja pretnju za ovu igru. Takođe smatram da bi organizatori i svi oni kojima je stalo do integriteta igre koju volimo trebali ozbiljno da razmisle o jačanju sigurnosnih mjera i metoda za otkrivanje varanja u šahu. Kada je Niemann u zadnji čas pozvan na Sinquefield kup 2022, ozbiljno sam razmišljao da se povučem sa turnira prije nego što je turnir počeo. Konačno sam odlučio da igram. Verujem da je Niemann varao više nego što je javno priznao.  Njegov napredak bio je neobičan, tokom našeg igranja na Sinquefield kupu stekao sam utisak da nije bio napet i čak ni u potpunosti koncentrisan na igru u kritičnim pozicijama, pobjedivši me crnim figurama na način na koji mislim da samo nekolicina igrača može. Ova partija mi  je pomogla da promenim moje gledište“, napisao je Carlsen u izjavi objavljenoj na Tviteru.

„Do sada sam mogao da govorim samo kroz svoje postupke, a oni su jasno rekli da ne želim da se igram sa Niemannom. Nadam se da će istina o ovome izaći na vidjelo, kakva god da je“, dodao je Carlsen.

Niemann je ranije priznao da je varao kada je imao 12 i 16 godina kada je igrao online na dva turnira. Izjavio je da su njegovi postupci bili greška, zbog čega se kaje. Niemann je također napomenuo da nije varao u partiji protiv Carlsena.

https://rsport.ria.ru/20220926/karlsen-1819664163.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop&utm_referrer=https%3A%2F%2Fdzen.ru%2Fnews%2Fsearch%3Ftext%3D

Carlsen pobijedio Erigaisija strategijom „šah protiv mladih igrača“


Nakon što je postigao rekordan rezultat na preliminarnom takmičenju Julius Baer Generation Cup, Magnus Carlsen je u finalu pobijedio 19-godišnjeg Arjuna Erigaisija u minimalnom mogućem broju partija!

Foto: Chess24

Julius Baer Generation Cup 2022. počeo je neobično za svjetskog prvaka, koji je odlučio da preda partiju u 2. potezu  protiv Hansa Niemanna. Uprkos tome što je Hansu dao 3 čitava poena, Carlsen je i dalje postigao rekordan rezultat sa ukupno 34/45 poena za Tour 2022. i ušao je u finale sa ogromnih 9 bodova prednosti ispred drugoplasiranog Erigaisija.

Carlsen je nastavio svoj izuzetan nastup protiv „nevjerovatno jakog“ kako ga je nazvao Erigaisija, postigavši ​​2½-½ u prvom krugu i 2-0 u drugom za osvajanje Kupa sa minimalnim mogućim brojem mečeva po pravilima. Arjun nije napustio turnir praznih ruku, ali se, pored novčane nagrade (15.000 dolara), kvalifikovao za sezonu Champions Chess Tour-a, koja će se održati u novembru u San Francisku, SAD.

“Pokušao sam da igram malo starije, manje teorijske linije koje imaju ozbiljnu stratešku složenost, i ispalo je prilično dobro. […] Zadovoljan sam izborima otvaranjima koje sam napravio – strategijom koju sam imao sa psihološke tačke gledišta. Sada kada igram sa sve mlađim igračima, ima smisla koristiti neke drugačije trikove.”

Carlsen je rekao o svojoj strategiji protiv Erigaisija. O Hansu Niemannu i njegovoj obećanoj izjavi nakon završetka turnira, Carlsen je rekao: „Reći ću još malo. Da li će to biti sutra ili jedan od dana posle nije sasvim jasno. Generalno želim da se varanjem u šahu pozabave ozbiljno, ali vidjećemo šta će biti. Sigurno ću vrlo brzo dati izjavu, a to takođe neće biti sve što ćete čuti od mene na tu temu.”

https://worldchess.com/news/all/carlsen-won-against-erigaisi-with-anti-young-player-chess/?fbclid=IwAR06GRoTX9LSCLk3yledZM8eO7eDosdH4T_1wfQk7Pj7kvF08MMR7F_HXX4

Zmaj-Beograd i Novosadski ŠK u vođstvu posle 5. kola Prve lige Srbije


U petom kolu Novosadski ŠK je doživio poraz od ekipe 365.rs POŽEGA – Požega rezultatom 4,5:1,5. Poene za Požegu su donijeli GM Aleksej Sarana, GM Ivić Velimir i IM Miodrag Perunović. Zmaj Beograd je istim rezultatom, 4,5:1,5 savladao ekipu Mladost Lučani. Poene za Zmaj Beograd su donijeli GM Gagunashvili Merab, GM Savić Miodrag i IM Radovanović Mihailo.

Posle 5. kola u vođstvu su Zmaj -Beograd i Novosadski ŠK sa 12 bodova. Treća je sa 10 bodova ekipa Jelica PEP Goračići koja je igrala nerješeno sa ekipom Vladimiraca, 3-3.

Round 5 on 2022/09/24
at 16:00
Bo.3  NAFTAGAS – ElemirRtg12  SLOVEN – RumaRtg3 : 3
1.1GMTer-Sahakyan, Samvel2630GMIndjic, Aleksandar26281 – 0
1.2GMStojanovic, Mihajlo2494GMIvanisevic, Ivan25470 – 1
1.3IMPezelj, Novak2496GMPerunovic, Milos2542½ – ½
1.4IMRatkovic, Milovan2411GMMiljkovic, Miroslav D2456½ – ½
1.5GMRatkovic, Miloje2498GMKosic, Dragan2399½ – ½
1.6FMDimic, Pavle2352IMLaketic, Gojko2255½ – ½
Bo.4  NOVOSADSKI ŠK – Novi SadRtg2  365.rs POŽEGA – PožegaRtg1½:4½
2.1GMSanal, Vahap2595GMSarana, Alexey26620 – 1
2.2IMGurel, Ediz2437GMIvic, Velimir25530 – 1
2.3GMMarkus, Robert2615IMNenezic, Marko2528½ – ½
2.4GMSolak, Dragan2592GMDjukic, Nikola2536½ – ½
2.5GMKovacevic, Aleksandar2471GMStrikovic, Aleksa2491½ – ½
2.6FMOmorjan, Dejan2265IMPerunovic, Miodrag24130 – 1
Bo.5  ZMAJ – BeogradRtg1  MLADOST – LučaniRtg4½:1½
3.1GMBudisavljevic, Luka2524GMYilmazyerli, Mert2533½ – ½
3.2GMPuranik, Abhimanyu2603IMGokerkan, Cem Kaan2465½ – ½
3.3GMGagunashvili, Merab2552IMArsovic, Goran23621 – 0
3.4GMSavic, Miodrag R2406GMRistic, Nenad22671 – 0
3.5IMRadovanovic, Mihajlo2438GMRajkovic, Dusan22461 – 0
3.6IMLukovic, Vladimir2419IMRajkovic, Mladen2335½ – ½
Bo.6  GROCKA RESTORAN VINOGRADI – GrockaRtg11  SPARTAK – SuboticaRtg1½:4½
4.1FMRisteski, Emil2364IMKrstulovic, Alex2411½ – ½
4.2FMDjokic, Mihailo2197GMSedlak, Nikola24660 – 1
4.3FMJocev, Milan2283GMPopovic, Dusan24860 – 1
4.4FMStankovic, Boris2208IMBoskovic, Drasko24150 – 1
4.5WIMVelikic, Adela2272FMZegarac, Vuk23361 – 0
4.6FMRadivojevic, Milan R2172FMKrstic, Petar22900 – 1
Bo.7  JUGOVIĆ – KaćRtg10  BATA ĆOSIĆ – OpovoRtg2½:3½
5.1GMDemchenko, Anton2645IMIoannidis, Evgenios2486½ – ½
5.2GMAtalik, Suat2436GMDamljanovic, Branko2436½ – ½
5.3IMVucinic, Gojko2380GMTadic, Branko24550 – 1
5.4IMSaric, Sinisa2372IMNikolovski, Nikola2359½ – ½
5.5FMMilosevic, Milos2379IMMilenkovic, Mladen2379½ – ½
5.6IMVratonjic, Slobo2253IMZlatanovic, Boroljub2313½ – ½
Bo.8  JELICA PEP – GoračićiRtg9  VLADIMIRCI – VladimirciRtg3 : 3
6.1GMPredojevic, Borki2584IMTadic, Stefan2318½ – ½
6.2GMBogosavljevic, Boban2533Ivanovic, Marko22650 – 1
6.3GMVuckovic, Bojan2559IMSarenac, Ivan24021 – 0
6.4GMRoganovic, Milos2487IMArsovic, Zoran2362½ – ½
6.5GMZajic, Milan2402Radusinovic, Lazar2308½ – ½
6.6IMStankovic, Milos2439IMTodorovic, Goran N2305½ – ½

Rank table

Rk.TeamGames  +   =   –  TB1  TB2 
1ZMAJ – Beograd54011220
2NOVOSADSKI ŠK – Novi Sad54011217,5
3JELICA PEP – Goračići53111016
4365.rs POŽEGA – Požega5221816,5
5NAFTAGAS – Elemir5221816
6JUGOVIĆ – Kać5212715,5
7BATA ĆOSIĆ – Opovo5212713,5
8SPARTAK – Subotica5203615
9MLADOST – Lučani5122513
10SLOVEN – Ruma5041414
11VLADIMIRCI – Vladimirci5113413
12GROCKA RESTORAN VINOGRADI – Grocka5005010

http://chess-results.com/tnr672607.aspx?lan=1&art=46&turdet=YES

Ter-Sahakyan,Samvel (2630) – Indjic,Aleksandar (2628) [B13]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.e4 c6 2.d4 d5 3.exd5 cxd5 4.Bd3 Nc6 5.c3 e6 6.Nf3 Bd6 7.0–0 Nge7 8.Re1 Qc7 9.b3 Bd7 10.c4 Bb4 11.Re2 a6 12.a3 Ba5 13.c5 Qb8 14.h4 h6 15.b4 Bc7 16.Nc3 g5 17.b5 axb5 18.Nxb5 f6 19.Rb1 g4 20.Ne1 g3 21.Reb2 gxf2+ 22.Rxf2 Bh2+ 23.Kh1 f5 24.Rfb2 Bc8 25.Qh5+ Kd7 26.Nf3 Bf4 27.Qf7 Bxc1 28.Rxc1 Qf4 29.Rf1 Kd8 30.Nd6 Rxa3 31.Nxc8 Kxc8 32.Rfb1 Ra7 33.Qxe6+ Kc7 34.Bb5 Rh7 35.Bxc6 Nxc6 36.Qxd5 Re7 37.Qb3 Re3 38.Qf7+ Re7 39.Qf6 Rd7

40.d5 Rxd5 41.Qf7+ Rd7

42.Rxb7+ Rxb7 43.Rxb7+ Kxb7 44.Qxd7+ Qc7 45.Qxf5 Qe7 46.Kh2 Qg7 47.Kh3 Ka6 48.Qd3+ Ka5 49.Nd2 h5 50.Qa3+ Kb5 51.Qb3+ Nb4 52.Qc4+ Ka4 53.c6 Qc7 54.Ne4 Ka5 55.Qc5+ Ka4 56.Nc3+ 1–0

Ivanisevic,Ivan (2547) – Stojanovic,Mihajlo (2494) [D30]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.d4 d5 2.c4 e6 3.Nf3 Nf6 4.Bg5 Nbd7 5.e3 c6 6.Nbd2 Be7 7.Bd3 h6 8.Bh4 b6 9.cxd5 Nxd5 10.Bg3 0–0 11.a3 c5 12.0–0 Bb7 13.Rc1 Rc8 14.Nc4 cxd4 15.Nxd4 Nc5 16.Bb1 Ba6 17.b4 Ne4 18.b5 Nxg3 19.fxg3

19…Nxe3 20.Nxe3 Rxc1 21.Qxc1 Qxd4 22.bxa6 Bc5 23.Re1 Rd8 24.h4 Qa4 25.Kh2 Qxa6 26.Qc2 Qxa3 27.Qh7+ Kf8

28.Nf5 1–0

Ivic,Velimir (2553) – Gurel,Ediz (2437) [D17]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Nf3 Nf6 4.Nc3 dxc4 5.a4 Bf5 6.Ne5 Nbd7 7.Nxc4 Nb6 8.Ne5 a5 9.e3 e6 10.g4 Bg6 11.h4 Bb4 12.h5 Be4 13.f3 Bd5 14.e4 Bxe4 15.fxe4 Nxe4 16.Qd3 Nd5

17.Qxe4 Nxc3 18.bxc3 Bxc3+ 19.Bd2 Qxd4 20.Qxd4 Bxd4 21.Rb1 Bxe5 22.Rxb7 0–0 23.Rh3 Rfd8 24.Rd3 h6 25.Rdd7 c5 26.Bc4 Bf6 27.Ke2 Rxd7 28.Rxd7 Bb2 29.Kd3 Kf8 30.Bf4 Ba3 31.Bd6+ Kg8 32.Bc7 Ra7 33.Bb5 Kh7 34.Kc4 f6 35.Bc6 f5 36.gxf5 exf5

37.Kb5 c4 38.Kxc4 Bc1 39.Kb5 1–0

Perunovic,Miodrag (2413) – Omorjan,Dejan (2265) [B12]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Bf5 4.h4 h5 5.Bd3 Bxd3 6.Qxd3 Qa5+ 7.b4 Qxb4+ 8.Nd2 e6 9.Rb1 Qe7 10.Ne2 Nh6 11.Nf3 b5 12.0–0 Nf5 13.Bg5 Qa3 14.Rb3 Qxa2 15.Ng3 g6 16.Bf6 Rh6 17.Bg5 Rh8 18.Bf6 Rh6 19.Bg5 Rh7 20.Rfb1 Qa6 21.Nd2 Nd7 22.Nxf5 gxf5 23.Nf1 Qc8 24.Ng3 Bh6 25.Qd2 Bxg5 26.Qxg5 Qd8 27.Qg8+ Nf8 28.Rc3 Kd7

29.Nxh5 Qxh4 30.Rh3 Qxd4 31.Nf6+ Ke7 32.Rxh7 Nxh7 33.Qxa8 Nxf6 34.exf6+ 1–0

Ristic,Nenad (2267) – Savic,Miodrag R (2406) [B01]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.e4 d5 2.exd5 Qxd5 3.Nc3 Qa5 4.d4 Nf6 5.Nf3 c6 6.Bc4 Bg4 7.h3 Qh5 8.Be2 e6 9.0–0 Bxf3 10.Bxf3 Qa5 11.Re1 Be7 12.Ne4 Nbd7 13.c3 Qc7 14.g3 Nxe4 15.Bxe4 0–0 16.Qc2 h6 17.Qe2 Nf6 18.Bc2 Rfd8 19.Qf3 Qa5 20.Re5 Rd5 21.Bf4 Rad8 22.b4 Qa3 23.Bc1 Qa6 24.Re1 Qb6 25.g4 a5 26.a3 Ra8 27.Rb1 axb4 28.axb4 Qd8 29.Bb3 Rd7 30.Bd2 Nd5 31.Qe4 Ra3 32.Bc2 g6 33.Rb3 Ra2 34.Qd3 Bg5 35.Bxg5 Qxg5 36.Bb1 Rd2 37.Qf3 Qf4 38.Be4 Qxf3 39.Bxf3 Nf4 40.Bg2 g5 41.Bf1 Rc2 42.b5 cxb5 43.Reb1 Rc7 44.Rxb5 R7xc3 45.Rxb7

45…Rf3 46.Ra7 Rcxf2 47.Rd1 Rb2 0–1

Boskovic,Drasko (2415) – Stankovic,Boris (2208) [B30]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 e6 4.0–0 Nge7 5.Re1 a6 6.Bf1 d5 7.d3 dxe4 8.dxe4 Ng6 9.Qxd8+ Kxd8 10.a4 Be7 11.Na3 Kc7 12.Nc4 Rd8 13.a5 Bd7 14.h4 h5 15.c3 Rab8 16.Be2 e5 17.g3 Be6 18.Ng5 Rh8 19.Nxe6+ fxe6 20.Be3 Nf8 21.Red1 Nd7 22.Rd3 Nf6 23.f3 Rbd8 24.Rxd8 Rxd8 25.Bf1 Re8 26.Bh3 Bf8 27.Kf2 Nd7 28.Ke2 b5 29.axb6+ Nxb6 30.Nxb6 Kxb6

31.b4 a5 32.bxc5+ Kc7 33.Kd2 g6 34.Bf1 Rb8 35.Kc2 Be7 36.Bc4 Rf8 37.Rf1 Nd8 38.Bb3 Nb7 39.Bxe6 Nxc5 40.Bd5 a4 41.f4 exf4 42.Bxf4+ Kd7 43.Rd1 Kc8 44.Rb1 Bd6 45.Bxd6 Rf2+ 46.Kc1 Nd3+ 47.Kd1 Nb2+ 48.Rxb2 Rxb2 49.Kc1 Rb5 50.c4 Rb3 51.c5 Rf3 52.c6 Kd8 53.Kb2 1–0

Velikic,Adela (2272) – Zegarac,Vuk (2336) [B10]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.e4 c6 2.Nf3 d5 3.d3 dxe4 4.dxe4 Qxd1+ 5.Kxd1 Nf6 6.Nfd2 g5 7.a4 Nbd7 8.Nc3 Ng4 9.Ke1 Nge5 10.Nb3 Rg8 11.a5 e6 12.Be2 Bd6 13.Be3 f5 14.f3 f4 15.Bf2 h5 16.h3 Ke7 17.Na4 Bc7 18.Nac5 Nf6 19.Nd4 Bd6 20.Ndb3 Bc7 21.Kf1 Rb8 22.Nd3 Ra8 23.Nxe5 Bxe5 24.c3 Bd6 25.Bc4 Nd7 26.Nd4 Rg6 27.a6 Ne5 28.axb7 Bxb7 29.Be2 Rgg8 30.Nb3 a6 31.Nc5 Bxc5 32.Bxc5+ Kf7 33.Kf2 Rgd8 34.Rhd1 Ke8 35.Bd4 Nd7

36.Ra5 c5 37.Bxc5 Ne5 38.Bd4 Nf7 39.Rda1 Rd6 40.Bc4 Rad8 41.e5 Rxd4 42.cxd4 Rxd4 43.Bxa6 Bd5 44.Re1 g4 45.hxg4 hxg4 46.Bb5+ Kf8 47.Ra4 g3+ 48.Kg1 Rd2 49.Rxf4 Rxb2 50.Bd3 Ke7 51.Rg4 Rd2 52.Bf1 Nh6 53.Rxg3 Nf5 54.Rh3 Nd4 55.Rh7+ Kf8 56.Rc1 Kg8 57.Rd7 1–0

Krstic,Petar (2290) – Radivojevic,Milan R (2172) [B10]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.e4 c6 2.Nf3 d5 3.exd5 cxd5 4.Ne5 Nc6 5.d4 e6 6.Bb5 Bd7 7.Nxd7 Qxd7 8.c3 Nf6 9.Nd2 a6 10.Bd3 Bd6 11.Nf3 0–0 12.0–0 Qc7 13.g3 e5 14.dxe5 Nxe5 15.Be2 Nxf3+ 16.Bxf3 Rad8 17.Be3 Bc5 18.Qd3 Bxe3 19.Qxe3 Rfe8 20.Qd4 Re5 21.Rfe1 Rde8 22.Rxe5 Rxe5 23.Rd1 b5 24.a4 h6 25.axb5 axb5 26.Kg2 Ne4 27.Ra1 Qc5 28.Ra8+ Kh7 29.Rd8 Qxd4 30.cxd4 Rf5

31.Rxd5 1–0

Vucinic,Gojko (2380) – Tadic,Branko (2455) [B32]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 e5 5.Nb5 d6 6.c4 Be6 7.N1c3 a6 8.Na3 g6 9.Be3 Bg7 10.Qd2 Nf6 11.Be2 0–0 12.0–0 Rc8 13.Rfd1 Nd4 14.Rac1 Ng4 15.Bxg4 Bxg4 16.Rf1

16…Bf3 17.Rfe1 Qh4 18.h3 f5 19.Nc2

19…Bxg2 20.Kxg2 f4 21.Bxf4 Rxf4 22.Nxd4

22…Rcf8 23.Nf5 gxf5 24.Rc2 fxe4 25.Nxe4 Kh8 26.Qd5 Rf3 27.Ng3 Qf6 28.Ree2 b6 29.b4 Rf4 30.Rcd2 Rd4 31.Rxd4 exd4 32.a4 Qg6 33.Re6 Qf7 34.Re2 Qxd5+ 35.cxd5 Rc8 36.f4 d3 37.Rd2 Rc2 38.Nf1 Bc3 39.Rf2 Bd4 40.Rd2 Be3 0–1

Ivanovic,Marko (2265) – Bogosavljevic,Boban (2533) [C41]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.e4 e5 2.Nf3 d6 3.d4 exd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 Be7 6.Bf4 0–0 7.Qd2 Nc6 8.0–0–0 Nxd4 9.Qxd4 Be6 10.f3 c5 11.Qd2 a6 12.g4 b5 13.Kb1 c4 14.g5 Nd7 15.h4 b4 16.Nd5 Bxd5 17.Qxd5 c3 18.h5 Ne5 19.g6 Bf6 20.Bxe5 Bxe5 21.gxf7+ Kh8 22.h6 g6 23.Bc4 cxb2 24.Rhf1 Qf6 25.Qd2 Bf4 26.Qxb4 a5 27.Qa3 Rac8 28.Bb3 Rc5 29.Rd3 Bxh6 30.Qxb2 Qxb2+ 31.Kxb2 Bf4 32.Rd5 Be5+ 33.Ka3 Rxd5 34.Bxd5 Kg7 35.f4 Bf6 36.Ka4 Bc3 37.Rf3 Bd2 38.e5 dxe5 39.fxe5 Bb4 40.a3 Be7 41.Kxa5 g5 42.Kb6 g4 43.Rf1 h5 44.Kc7 Rd8 45.c4 g3 46.a4 Kf8 47.e6 h4

48.Rf4 1–0

Vuckovic,Bojan (2559) – Sarenac,Ivan (2402) [C78]

PRVA LIGA SRBIJE ZA 2022. GODINU Vrnjacka Banja  hotel Vrnjacke (5), 24.09.2022

 1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5 a6 4.Ba4 Nf6 5.0–0 Bc5 6.c3 0–0 7.d4 Ba7 8.Bg5 h6 9.Bh4 exd4 10.e5 g5 11.Bg3 Ne4 12.Bc2 d5 13.Nxd4 Nxg3

14.Nxc6 bxc6 15.hxg3 f5 16.Nd2 Be6 17.b4 c5 18.bxc5 Bxc5 19.Nb3 Bb6 20.Nd4 Qd7 21.Ba4 Qf7 22.Bc6 Rad8 23.Qf3 Bxd4 24.cxd4 Rb8 25.Rac1 f4 26.gxf4 gxf4 27.Rc5 Rbd8 28.Ba4 Qg7 29.Rfc1 Bg4 30.Qc3 f3 31.Rxc7 Qg5 32.g3 Rc8 33.Bb3 Rxc7 34.Qxc7 Rc8

35.Bxd5+ Kh8

36.Qxc8+ Bxc8 37.Rxc8+ Kh7 38.Rc7+ Kh8 39.Rc8+ Kh7 40.Bxf3 Qd2 41.Rd8 Qxa2 42.Kg2 Qf7 43.Rd6 h5 44.e6 1–0

Svjetski prvak Norvežanin Magnus Carlsen pozvao je na ozbiljniju borbu protiv varanja u šahu


Carlsen ovih dana učestvuje na online turniru Julius Baer Generation Cup. U šestom kolu neočekivano je predao u partiji sa Amerikancem Hansom Niemannom u drugom potezu. Početkom septembra Carlsen je napustio Grand Chess Tour turnir u St. Louisu (SAD) nakon što je bijelim figurama izgubio od 19-godišnjeg Niemanna. Tada svjetski prvak nije objasnio svoju odluku, ali su poznati šahisti i blogeri osumnjičili Amerikanca da vara.

“Nažalost, ne mogu konkretno govoriti o tome, ali ljudi mogu sami izvući zaključke, a svakako jesu. Moram reći da sam veoma impresioniran Niemannovim nastupom i mislim da je njegov mentor Maxim Dlugy sigurno odradio odličan posao.

Nadam se da ću vam nakon turnira reći nešto više. Verujem da varalice u budućnosti ne treba shvatati olako, kako na onlajn turnirima tako i na tabli”, citira Karlsena na Tviteru chess24.

Carlsen se plasirao u četvrtfinale Kupa generacije Juliusa Baera (osvojio prvo mjesto). Ima 10 pobjeda, četiri remija i jedan poraz. Norvežanin će 22. septembra odmjeriti snage sa Levonom Aronianom za plasman u polufinale. Sa Niemannom se može sastati samo u finalu.

Isplata u milionima: koliko se troši na pripreme za meč za šahovsku krunu


Jan Nepomniachchi – RIA Novosti, 1920.

Piše: dopisnik RIA Novosti Sport Oleg Bogatov

U proljeće sledeće godine u borbi za svjetsku krunu sastaće se Jan Nepomniachtchi i Kinez Ding Liren. Dopisnik RIA Novosti Sport govori ko će i kako pomoći Rusu, a otkriva i budžet potreban za obuku šahista ovog nivoa.

Nepomniachtchi je ovog ljeta osvojio Turnir kandidata u Madridu i trebao je da se suoči sa neprikosnovenim svjetskim prvakom poslednjih godina, Magnusom Carlsenom. Ovo bi mogao biti drugi susret protivnika na ovom nivou: u decembru 2021. Nepomniachtchi je izgubio od Norvežanina poraznim rezultatom 3,5-7,5.

Rus nije htio propustiti drugu priliku da osvoji tron ​​i tražio je revanš, ali je nepredvidivi Carlsen 20. jula iznenada napustio meč za titulu. I, u skladu sa time, svjetsku krunu. A velemajstor iz Kine, koji je zauzeo drugo mjesto na turniru kandidata, neočekivano se našao u centru pažnje. Predstavnik Nebeskog carstva uvršten je u ovo takmičenje u poslednjem trenutku – umjesto Rusa Sergeja Karjakina, koji je izborio pravo učešća, ali je u martu diskvalifikovan zbog podrške specijalnoj operaciji u Ukrajini.

Istovremeno, kako bi se plasirao na turnir prema rejtingu, Ding Liren je za kratko vrijeme odigrao oko trideset partija sa domaćim šahistima u svojoj rodnoj zemlji. I to veoma uspješno. Ali kakav je bio kvalitet otpora Ding Lirenu, drugo je pitanje. Ipak, kako kažu, to je već završeno, a nakon takmičenja u Španiji i povlačenja Carlsena, Kinez je stekao status punopravnog kandidata za titulu svjetskog prvaka.

Četiri osobe pomogle su Nepomniachtchiju da se pripremi za Turnir kandidata. To su Vladimir Potkin, koji već dugi niz godina radi sa Janom, Rusi Ildar Khairullin i Nikita Vitiugov, te Mađar Peter Leko. On se izdvaja jer se Leko još 2004. godine u meču za titulu sastao sa svjetskim prvakom prema Profesionalnoj šahovskoj asocijaciji Vladimirom Kramnikom. A Rus je samo zbog pobjede u finalnoj partiji doveo duel do neriješenog rezultata (7-7) i zadržao šahovsku krunu.

„Peter nam je pomogao i prije Turnira kandidata u Jekaterinburgu“, rekao je Potkin za RIA Novosti. Važno je napomenuti da Leko dobro govori ruski, već dugi niz godina oženjen je ćerkom jermenskog velemajstora Arshaka Petrosjana, Sofijom. A Vitiugov iz Sankt Peterburga, posebno, već nekoliko godina radi sa svojim sunarodnikom Peterom Svidlerom, kojem je bio i sekundant na Turniru kandidata 2016. u Moskvi.

Nepomniachchi je ranije naveo svoj tim u intervjuu za web stranicu Ruske šahovske federacije: „Nije toliko važno da budu provjereni, već da postoje dobri, ljubazni, prijateljski ili barem drugarski odnosi između svih članova tima. Veoma je važno da svi ujedinjeni idejom, a ne plaćenici koji su odradili sjajan posao.“

Jan Nepomniachtchi

Potkin je ovom prilikom napomenuo: „Naš tim je jak i dobro uhodan, ali ipak, možda će biti pojačan. Priprema za meč sa Carlsenom i duel sa Ding Lirenom treba da bude drugačija, jer oni imaju drugačiji stil igre. Moramo razviti naše najjače strane, Jan ih ima puno, on dobro igra različite vrste pozicija, ali morate uzeti u obzir i slabosti protivnika i fokusirati se na to kako Ding Liren igra. Magnus je ipak svestraniji Šahovski  igrač, a kineski velemajstor više traži pozicionu igru.

Inače, prije meča sa Carlsenom, Nepomniachtchiju je pomagao Karjakin, koji je imao iskustvo šampionskog meča sa Norvežaninom 2016. godine. Tada je 12 partija klasičnog šaha završeno neriješenim rezultatom 6-6, a Carlsen je izvukao pobjedu tek u taj-brejku u rapidu – 3-1.

A govoreći o Carlsenu, jedan od sagovornika agencije, koji ima iskustva u pomaganju u pripremama šahista za niz mečeva za titulu, napomenuo je: „Magnus ima prilično veliki tim asistenata, koji je raštrkan po čitavom svijetu. Ima Petera -Heine Nilssena, koji je njen koordinator.

„A ponekad svi pomoćnici rade zajedno“, dodao je velemajstor. „Glavna stvar koju mogu reći da se tim i rad moraju izgraditi uz maksimalne preferencije samog igrača. Kako bi otkrio sve svoje potencijale i postigao da se osjeća što je moguće ugodnije. U ovom periodu sve treba biti fokusirano na jedan cilj.“

Kina je spremna da investira milione juana, dolara i evra

Ako govorimo o Nepomniachchijevim dozvoljenim troškovima, onda su oni, uopšte, standardni, kao i svih vodećih sportista. To su troškovi održavanja kampova za obuku – putovanje do mjesta obuke, smještaj, ishrana, naknada specijalistima – kako stalno zaposlenih, tako i onih koji se bave rješavanjem lokalnih problema. Ovi drugi uključuju psihologa i trenera opšte fizičke obuke. A ako je trener uglavnom zauzet u periodu koji prethodi meču, onda je rad psihologa vrijedan upravo tokom borbe.

Osim kompleksnosti samog meča, mora se uzeti u obzir i činjenica da Jan, po pravilu, igra veoma energetski zahtjevno. I važno je na vrijeme pronaći izvore nadoknade izgubljene energije. „Priprema za meč je uvijek višestruka, mora se voditi računa i o šahovskom dijelu, i o fizičkoj pripremi, i o psihičkoj“, naglasio je Potkin. „Uostalom, meč na svjetskom prvenstvu izaziva veliku pažnju i medija i navijača. Oni koji su u stanju da se nose s njom tokom čitavog meča, oni pokazuju najbolju igru.“

Ali postoje neke nijanse povezane sa specifičnostima sporta. U modernom šahu, kada su ulozi meča veoma visoki, priprema otvaranja igra veliku ulogu. I tu se ne može bez pomoći superkompjutera i posebnih šahovskih programa koji u djeliću sekunde mogu izračunati bezbroj opcija za mogući razvoj događaja.

A ako su, na primjer, 1978. godine, za legendarni meč u Baguiju s Viktorom Korčnojem, pomoćnici svjetskog prvaka Anatolija Karpova nosili kofere (a to nije bilo figurativno!) knjiga i bilježnica sa svim vrstama otvaranja , sada se sva ova ogromna količina informacija može pohraniti na jedan fleš disk. I, shodno tome, u memoriji superkompjutera koji se nalazi, na primjer, u inovacionom centru Skolkovo. I može pomoći Janu Nepomniachtchiju u prvenstvenom meču.

Velemajstor Ian Nepomniachchi na ceremoniji dodele sportske nagrade Srebrna srna u Moskvi. – RIA Novosti, 1920

Ali sve su to troškovi, izdaci… I treba shvatiti da kineska strana nije ništa manje ambiciozna i spremna je da uloži milione juana, dolara i evra u krunu za Ding Liren. Predsjednik Ruske šahovske federacije (RCF) Andrej Filatov rekao je ranije da je Rusija spremna da organizuje i održi meč za svjetsku šahovsku krunu u Moskvi – ukoliko Međunarodna šahovska federacija (FIDE) da zeleno svjetlo. „Reći ću ovo: ako FIDE pristane da se meč za svjetsku šahovsku krunu održi u Moskvi, onda ćemo prikupiti sva potrebna sredstva – „trgovci“ će pomoći“, naglasio je šef FSR-a.

Naravno, Nepomniachtchi ima pravo da računa na podršku saveza u pripremama za meč. Prije svega, to se može odnositi na „zatvaranje“ troškova za vođenje kampova za obuku u Rusiji. Vjerovatno je moguće plaćanje u određenom obimu i usluge posebno pozvanih stručnjaka.

Ali glavni teret troškova će pasti na ramena samog Nepomniachtchija i potencijalnih sponzora. Razgovarao sam sa nekoliko ljudi koji su u raznim svojstvima direktno uključeni u pripreme mečeva za titulu. Niko od njih nije sklon da broji novac u tuđim džepovima. Ali svi, nezavisno jedni od drugih, trošak pripreme za prvenstveni meč i učešće u njemu procenjuju u kolosalnom iznosu – od 1,2 do 1,5 miliona dolara (ili evra, što je sada približno ekvivalentno).

Hoće li Nepomniachchijev tim izvući toliku sumu?

Ranije je sponzor velemajstora bila jedna od najvećih ruskih kompanija koja uspješno posluje na svjetskom tržištu. Ali da li je u stanju da ostane filantrop suočena sa sve većim talasom međunarodnih sankcija?

Da, Jan nije siromašna osoba i zarađuje vrlo pristojan novac svojim umom. Primjera radi, nagradni fond meča za titulu sa Carlsenom bio je dva miliona evra, a posle poraza Rusu je pripalo oko 40 odsto njih (bez poreza). I kao pobjednik dva turnira kandidata, imao je pravo i na vrlo dostojan ‘džekpot’. Ali da li Jan može sve da plati iz svog džepa? I treba li to da uradi, ako je slogan prethodnih godina „Vratimo šahovsku krunu Rusiji!“ još uvijek relevantan?

Siguran sam da kada je u pitanju prestiž Rusije kao šahovske sile, a naš velemajstor na korak od upisa na listu svjetskih prvaka, mora se učiniti sve da se postigne željeni cilj. Ali lista šampiona nije tako duga. A od 16 ljudi, više od polovine su predstavnici nacionalne šahovske škole: Aleksandar Aljehin, Mihail Botvinik, Vasilij Smislov, Mihail Talj, Tigran Petrosjan, Boris Spaski, Anatolij Karpov, Gari Kasparov (smatran kao strani agent u Ruskoj Federaciji ), Vladimir Kramnik…

Istina, postoji jedno upozorenje. Početkom marta, Ian Nepomniachtchi je potpisao apel više ruskih šahista predsjedniku Rusije pozivajući se na prevremeni prekid vojne akcije i mirno rješenje sukoba u Ukrajini. Da li su se patriotski lideri nekih moćnih koncerna, koji su zaista sposobni da pomognu Janu, nakon toga okrenuli od njega?

POČELA JE PRVA LIGA SRBIJE U ŠAHU


20. septembra u hotelu Vrnjačke Terme u Vrnjačkoj Banji počela je Prva liga Srbije u šahu za 2022. godinu.

Na ligi učestvuje 12 klubova, preko 100 prijavljenih igrača, a među njima 40 velemajstora i 90 igrača sa međunarodnim titulama.

Liga se igra sjajnom hotelu Vrnjačke Terme u Vrnjačkoj Banji i izvanrednim uslovima, kako za igru, tako i za slobodno vreme koje igrači mogu provesti u Aqua zoni i vrhunskom spa centru.

U 12 sati održana je Tehnička konferencija na kojoj su prisustvovali predstavnici svih klubova, glavni sudija Jasna Šakotić i direktor lige Saša Jevtić.

Svečano otvaranje održano je neposredno pred početak prvog kola u prisustvu skoro svih igrača. Ceremonija je započela intoniranjem himne Republike Srbije. Nakon himne svim prisutnima obratili su se Saša Jevtić, direktor lige u ime organizacionog tima, Saša Milenković, generalni menadžer u ime hotela Vrnjačke Terme, Andrija Jorgić, generalni sekretar u ime Šahovskog saveza Srbije, Jasna Šakotić, glavni sudija u ime sudijskog tima i Dušan Stevanović, pomoćnik predsednika opštine u ime lokalne samouprave, koji je i proglasio takmičenje otvorenim.

Nakon toga, Andrija Jorgić i Dušan Stevanović su simbolično povukli prvi potez u partiji gde je bele figure vodio naš najmlađi velemajstor Luka Budisavljević (Zmaj – Beograd), a crne figure VM Borki Predojević (Jelica PEP – Goračići).

U narednih 11 dana očekuje se veoma neizvesna borba, kako za prvo mesto i titulu ekipnog prvaka Srbije, tako i za opstanak u elitnom društvu.

Saša Jevtić

(Preneseno sa fejsbuka)

Da li je Hans Niemann varao? Analizu i zaključak iznosi svjetski poznati stručnjak Ken Regan


Piše: Albert Silver

20.9.2022. – To je priča koja odbija da se zaboravi, a s obnovljenim tihim protestom svjetskog prvaka Magnusa Carlsena to nije ni čudo. Može li Carlsen opravdati ove dramatične postupke? Najveći svjetski stručnjak za otkrivanje varanja u šahu, profesor Kenneth Regan, analizirao je sve partije Hansa Niemanna u posljednje dvije godine, online i offline, i iznio svoju presudu.

O kvalitetu njegovog sistema

„Moj sistem namjerno ne koristi specifično šahovsko znanje, sve se zasniva na kvantitativnim podacima iz kompjuterskih procjena poteza transplantiranih u funkciju korisnosti, koja se zatim unosi u prediktivni analitički model koji zaista funkcioniše na prilično sličan način kao što ekonomisti baziraju prediktivne analitičke modele na funkcije korisnosti.“

Snimak ekrana kompjutera dr. Regana i analiza rezultata

Takođe napominje da je sistem sposoban i da istakne igrače koji su bolji od drugih u izazivanju grešaka svojih protivnika. Značajni u tome su Mihail Talj i Aleksej Širov.

O rezultatu na Memorijalu Kapablanke

Naći ćete da je ovo obrađeno vrlo detaljno, uključujući analizu Niemannove stope grešaka, stope grešaka njegovih protivnika i koliko su dobro njegovi protivnici igrali protiv njega.

Ispostavilo se da ne samo da je Niemann odigrao skoro tačno onako kako se od njega očekivalo u pogledu preciznosti poteza, već su i njegovi protivnici bili ti koji su lošije nastupale protiv njega.

0,152 desno u plavom je stopa greške njegovih rivala.

Vjerovatnoća čuda u šahovskim rezultatima

„Littlewoodov zakon kaže da ako posmatrate milion događaja, jedno od njih će imati prethodnu vjerovatnoću milion prema jedan, što je uobičajena definicija čuda. Dakle, ako vidite milion stvari dnevno, onda se čudo dešava svaki dan. A u onlajn šahu milion partija dnevno je norma.“

Presuda Dr. Regan je analizirao sve partije Hansa Niemanna u posljednje dvije godine, uključujući online partije, kao one što su igrane na Chess.com i njihovim turnirima, i njegov zaključak je da nema razloga sumnjati da je varao. Širok raspon rezultata u zvonastoj krivulji, s nekim dobrim i nekim lošim rezultatima, zapravo je znak zdrave distribucije rezultata. Mnoge od takozvanih tačaka sumnje su u stvari sasvim normalne, a sumnja je zapravo rezultat pogrešne analize revnosnih amatera. Čak i na internetu njegova igra je bila prilično lišena bilo čega neobičnog.

https://en.chessbase.com/post/is-hans-niemann-cheating-world-renowned-expert-ken-regan-analyzes?fbclid=IwAR0Nq52-QcPdoojl76XT_sF2riwC_oKHoaDDrVKHI1KU8ROPJRzjlSzYNB8

IZBORNA SKUPŠTINA ŠSCG – CETINJE 24.9.2022. GODINE


ODLUKA O RASPISIVANJU IZBORA

Na osnovu Statuta Šahovskog saveza Crne Gore i Poslovnika o radu Skupštine ŠSCG, donosim 

ODLUKU

o raspisivanju izbora za predsjednika Šahovskog saveza Crne Gore

Izbor predsjednika će se obaviti na Skupštini ŠSCG koja će se održati 24. septembra 2022. na Cetinju. Kandidati za predsjednika su obavezni da kancelariji ŠSCG dostave sledeću dokumentaciju:

• Predlog šahovskog kluba koji ih kandiduje

• Pisanu izjavu o prihvatanju candidature

• Program rada sa projektovanom strukturom prihoda

• Sastav Upravnog odbora ŠSCG sa pisanom izjavom svakog člana o prihvatanju kandidature

Svoje predloge klubovi, uz traženu dokumentaciju, treba da u pisanoj formi dostave kancelariji Šahovskog saveza Crne Gore do 16. septembra 2022. godine, do 12,00 šasova, kako bi se pripremili materijali za glasanje i uspješan rad Skupštine. Predlozi moraju biti ovjereni od strane klubova – predlagača, u protivnom se neće razmatrati.

Svi eventualni članovi Upravnog odbora, koje u svom timu predloži kandidat za predsjednika  moraju potpisati saglasnost o prihvatanju kandidature za članstvo u Upravnom odboru.

Kandidati moraju ispunjavati i druge zakonom propisane uslove u skladu sa legislativom Crne Gore.

Predsjednik Skupštine 

Dragomir Popadić.


DNEVNI RED

Na osnovu člana 20. Statuta Šahovskog saveza Crne Gore i Poslovnika o radu Skupštine ŠSCG sazivam Skupštinu koja će se održati 24. septembra 2022. godine u 11,00 časova u Hotelu Grand, na Cetinju.

Za sjednicu predlažem sledeći

DNEVNI RED

1.Izbor verifikacione komisije

2.Izvještaj verifikacione Komisije

3.Izbor predsjednika ŠSCG

4.Izbor članova Upravnog odbora

5.Razno

Predsjednik Skupštine,

Dragomir  Popadić

EVGENY TOMASHEVSKY O SUPERFINALU PRVENSTVA RUSKIJE U ŠAHU U ČEBOKSARU


http://www.cheboksary.ru » Sportske vijesti » 14.09.2022

U okviru konferencije za novinare posvećene početku superfinala ruskog šahovskog šampionata, Evgenij Tomaševski, učesnik takmičenja, dvostruki prvak Rusije, prvak Evrope, pobjednik Svjetskog ekipnog prvenstva u sastavu ruske reprezentacije, podijelio svoja očekivanja o predstojećem takmičenju.

„Sa malim iznenađenjem sam saznao da sam veteran ovih takmičenja, iako imam samo 35 godina. To govori da je šah sve mlađi. Danas je to zaista veoma mlada igra i zaista mlad sport“, primjetio je sportista.

„Veoma sam srećan što sam ovdje. Za mene je ovo dvanaesto superfinale ruskog prvenstva. Osvojio sam prethodne dve titule u Iževsku i Čiti, u Republičkom centru za igre, biće mi drago ako se tradicija nastavi, “, naglasio je sportista.

Evgenij je bio ugodno iznenađen dobrim pripremama za Superfinale u glavnom gradu Čuvašije. On je istakao važnost takve atmosfere za opšte raspoloženje sportista prije partija:

„Posle dvanaest superfinala sam već razvio neku intuiciju, povezanu prije svega sa mjestom, sa opštim osjećajem. Ne želim da nagađam kako sve će ispasti, ali mogu odmah da procjenim opšti osjećaj, odnose, organizaciju. I mogu reći da se u Čeboksariju vodi računa o detaljima, da se vodi računa o detaljima, stvoreni su svi neophodni uslovi za učesnike. I, ustvari, nama učesnicima ostaje samo da pokažemo dobru igru ​​i da se zahvalimo za ovakav stav.“

Evgeniju Tomashevskom i ostalim učesnicima takmičenja želimo sreću!

Podsjetimo, u Čeboksariju se od 10. do 22. septembra održava Superfinale prvenstva Rusije u šahu za muškarce i žene u okviru projekta Šah u muzejima, koji zajednički provode Ruski šahovski savez i dobrotvorna fondacija Elena i Genady Timchenko. .

Ukupan garantovani nagradni fond takmičenja je 11 miliona rubalja: na otvorenom turniru – 7 miliona rubalja, u ženskom turniru – 4 miliona rubalja.

Generalni partner FSR-a je PJSC Phosagro. Partneri u konkurenciji: PJSC „Aeroflot“, JSC „AKKOND“, JSC „Gazprombank“ i CB „Loco-Bank“ (JSC). Generalni informativni partner je „Avtoradio Cheboksari“, informativni partner je list „Sovjetska Čuvašija“.

Fotografija Eteri Kublashvili

‘Zaista se čini kao nešto posebno’: Gukesh o šahovskoj ‘Z generaciji’


Gukesh protiv Nodirbeka Abdusattorova na Olimpijadi u Čenaju | foto: Lennart Ootes, FIDE

Skoro deceniju, zlatna generacija igrača rođenih početkom 90-ih na čelu sa Magnusom Carlsenom dominirala je u vrhu svjetskog šaha.

Ali ove godine, svaki ljubitelj šaha vidio je znakove promjene. 2022. je bila godina juniorskog supertalenta.

Imena kao što su Arjun Erigaisi, 16-godišnji Dommaraju Gukesh, Alireza Firouzja, Rameshbabu Praggnanandhaa, Vincent Keymer, Hans Niemann i Nodirbek Abdusatorov, svi su izazvali uzbuđenje na svjetskoj sceni i svima su ova imena postala poznata.

Dakle, može li ovaj talas igrača, svi rođeni između 2003. i 2005. godine, dovesti do promjene u poretku? Uoči Kupa generacije Juliusa Baera, čini se da tako misli jedan od vodećih talenata ‘generacije Z’ u šahu.

„Ne možete suditi po jednom turniru, ali to je zaista nešto posebno“, rekao je Indijac Dommaraju Gukesh Dirku Jan ten Geuzendamu u intervjuu objavljenom u ovomjesečnom časopisu New In Chess. „Ali vrijeme će pokazati.“

https://www.newinchess.com/

Gukesh očigledno uživa u konkurenciji i nada se da će jednog dana oponašati Carlsena.

Upitan da li je sjajan osjećaj biti dio generacije koja obećava, rekao je: ‘Naravno, mislim da nije bilo generacije u kojoj je bilo tako velika konkurencija. “Tu su Abdusatorov, Keymer, mislim, toliko drugih momaka”.

„To je vrlo pozitivna stvar, i dio razloga zašto svi tako dobro nastupamo. Zato što svi vidimo da neko pobjeđuje na Svjetskom prvenstvu u rapidu, neko pobjeđuje na Tata Steel Challengers, a neko osvaja zlato na Olimpijadi, i svi mi motivišemo se time i pokušamo da poboljšamo naša dostignuća.

„To je nešto što nas zaista motiviše. Svako se trudi da bude najbolji među nama.“

Carlsenova generacija će ostati upamćena kao jedna od najvećih u istoriji, u to nema sumnje. Ovaj 31-godišnjak je jednostavno vladao otkako je 2013. pobijedio Vishyja Ananda i osvojio svoje prvo Svjetsko prvenstvo, nižući pobjedu za pobjedom.

I nije bio sam. Lista super-jakih igrača oko Carlsenovih godina je nevjerovatna. Zanimljivo je da su svi Carldenovu izazivači titule od njegovog revanša s Anandom 2014. rođeni u roku od dvije godine od njegovog rođendana 1990. godine.

Čak i sa Carlsenovim odlaskom sa mjesta šampiona, kao što je najavio u julu, u sledećem meču za titulu će se boriti igrači rođeni 1990. (Ian Nepomniachtchi) i 1992. (Ding Liren).

Kada se tome dodaju i aktuelni svjetski prvak u blitzu Maxime Vachier-Lagrave (također 1990.), jasno je da je nalet igrača rođenih između 1990. i 1992. bio nešto posebno.

Kao i njegovi vršnjaci i Carlsen prije njega, Gukesh je gladan da nadmaši svoju grupu i jednog dana postane svjetski prvak.

„To je cilj svih mladih,“ rekao je Gukesh. „Mislim, za mene, moj cilj je uvijek bio da budem najbolji na svijetu, da jednog dana budem svjetski prvak.“

Ali tinejdžer iz Chennaija je tužan što neće moći da oduzme titulu Carlsenu.

“Da, malo je tužno za čitav svijet ako Magnus ne brani titulu. Mislim, iako je već to rekao, kada je to nagovjesto, nadao sam se da to nije istina.

„Ali takođe znam da Magnus obično kaže šta misli i kada je Nepo pobedio, mislio sam da on najverovatnije neće braniti titulu…

„To je pomalo tužno za čitav svijet, jer je Magnus očigledno najbolji igrač svijeta, a Svjetsko prvenstvo bez Magnusa Carlsena vjerovatno neće biti isto.

„To je pomalo tužno, ali razumijem i njegovu poziciju. On je to sve već igrao, na primjer, ova Olimpijada je bila tako stresna za mene. Ne mogu da zamislim kakav je osjećaj na Svjetskom prvenstvu.“

Rođen 26. maja 2006. godine, Gukesh je izbio na svjetsku scenu kao jedan od najboljih svjetskih juniorskih talenata kada mu je za dlaku promaklo da obori rekord Sergeja Karjakina rođenog 1990. da postane  najmlađi velemajstor na svijetu.

Od tada je napredovao na ljestvici do 2700 brže čak i od Carlsena.

Nakon sjajnog rezultata na ovogodišnjoj FIDE olimpijadi u Čenaju, Gukeš je dostigao 23. mjesto u svijetu i 2. mjesto među juniorima.

Iza njega je pet izuzetnih talenata koji se svi takmiče u sledećoj etapi Meltwater Champions Chess Tour-a, Julius Baer Generation Cupu, koji počinje u nedjelju.

S temom koja se fokusira na bitku između generacija, čini se da je savršen trenutak za ‘Zoomere’ da daju izjavu.

Nadaju se da će ostaviti svoj trag protiv Carlsenove generacije: Niemann, Pragg, Erigaisi, njemački vunderkind Vincent Keymer i najmlađi među njima 15-godišnji Christopher Yoo.

Niemann i Pragg su već pobijedili Carlsena u Meltwater događajima ove godine. Amerikanac je trijumfovao u FTX Crypto Cupu, dok je Pragg dva puta pobijedio šampiona. Keymer je lošije prošao sa porazom u Airthings Masters-u.

Gukesh, nažalost, nije u mogućnosti da igra na Julius Baer turniru, ali će bez sumnje sa zanimanjem gledati kako će njegova nova zlatna generacija napredovati. Za kompletan intervju sa Gukeshom, pročitajte ovomesečno izdanje New In Chess magazina dostupno online ili u štampi ovdje.

https://www.newinchess.com/

https://new.chess24.com/wall/news/Dommaraju-Gukesh-next-generation?fbclid=IwAR2F6tA1z3l0DlDz2xvdUHCM_Bg4sijcXXJpRcOg0MB2UomAo7VWK1QtZVc

Napomena: “Z generacija” ili “Zoomer generacija” je generacija ljudi rođenih između 1996. i ranih 2010-ih. Ponekad se nazivaju i pripadnicima generacije Z ili iGen, zoomeri su rođeni usred uspona interneta i proliferacije pametnih uređaja.

Budući da nikada nisu poznavali svijet bez interneta, većina zoomera je nevjerovatno online i tehnički podkovana. Dok se potpune implikacije zoomera „uvijek na mreži“ još neispitane, sociolozi su već primijetili da zoomeri obično pokazuju niže stope nekih rizičnih i opasnih ponašanja (kao što su konzumiranje alkohola i tinejdžerske trudnoće), ali imaju veće stope depresije i drugi problema mentalnog zdravlja. Međutim, 2020. godine, pandemija COVID-19 natjerala je mnoge zoomere da počnu redovito koristiti aplikaciju za video komunikaciju Zoom, dajući dodatno značenje i vjerodostojnost termina zoomer.

Po prvi put, američki  univerzitet nudi diplomski program iz šaha


Piše: Cecil Rosner

Iako se univerzitetska nastava nastavlja klasično širom Sjeverne Amerike, jedna institucija nudi jedinstvenu priliku studentima da steknu dodatno obrazovanje u šahu.

Univerzitet Webster u St. Louisu poznat je po privlačenju vrhunskih šahovskih talenata, a sada uz redovne programe obrazovanja nudi dodatnu nastavnu diplomu fokusiranu na šahovsku igru. Osnovni kursevi se kreću od šaha u istoriji do psihologije i strategije igre.

„Ovo je prvi put u istoriji da je šah stavljen u formalni program obrazovanja na nekom univerzitetu“, kaže Liem Le, Websterov šahovski trener i međunarodni velemajstor.

Iako su neki ljudi bili protiv i skeptični da šah pripada akademiji, Le je rekao da je univerzitetska uprava podržavala šah.

„Uspjeli smo da ih ubjedimo da će mnogi studenti imati koristi od ovoga“, rekao je on.

Iako Webster ima mali broj upisanih studenata, nešto  manje od 7.000, šah je godinama bio veliki dio njegove kulture u kampusu. Ima jedan od najboljih univerzitetskih timova u zemlji. Le, vrhunski velemajstor koji je došao iz Vijetnama, i sam je bio student na Websteru i član univerzitetskog šahovskog tima kada je osvojio četiri titule državnog prvaka. Prošle godine je postao univerzitetski šahovski trener.

Zanimljivosti sa tvitera, 10.09.2022


Gata Kamsky@IGMGataKamsky

Govoreći o skoku rejtinga, neki ljudi ne znaju dobro šahovsku istoriju. Ja sam imao ELO rejting 2345 u julu 1989. U julu 1990, moj ELO rejting je bio ….2650. Samo malo podsjećanje kada se diskutuje šta je moguće a šta nije.

———————————

Grand Chess Tour@GrandChessTour

Počelo je…Izgleda da Hans Moke Niemann ima neke navijače u gradu!

has some fans in town! 😍 #SinquefieldCup #GrandChessT

———————————

Sokolov Ivan @GMSokolovIvan
·Nadam se da će se polaznicima svidjeti (ovdje u Mamaii) moj poslednji seminar za trenere
@FIDE_chess.
Zbog loših upravljačkih odluka NEĆU više raditi na seminarima ili bilo kakvim akcijama
@FIDE_chess

—————————————

Susan Polgar@SusanPolgar

Zvanične riječi glavnog sudijr: „Sudijski tim će i dalje biti na oprezu, a sve mjere protiv varanja koje su bile na snazi će i dalje ostati.

——————————–

Rakesh Kulkarni@itherocky·

Fabiano Caruana rangirao je najbolje indijske indijske talente! Redosled kojim bi mogli dostići 2800 ⬇️
Arjun Erigaisi
Praggnanandhaa R
Gukeš D
Nihal Sarin

Kako je rečeno GM-u @CristianChirila na njegovom najnovijem podcastu!
(https://youtube.com/watch?v=hIjZQohNKGs)

—————————————

iChess.net@OnlineChessLess·

Mnoga agresivna šahovska otvaranja ne zahtijevaju od vas da se odreknete nekog materijala. Međutim, otvaranje u gambit uključuje žrtvovanje materijala.

Izbor između to dvoje uveliko zavisi o vašem stilu igre i vašim uzorima. https://t.co/rKBLgfrpXS

Srbija se priprema za drugo Interkontinentalno onlajn prvenstvo u šahu za zatvorenike


Petak, 09 septembar 2022

Osuđenici beogradskog zatvora Padinska skela igrali su simultanku sa velemajstorom Aleksandrom Inđićem.

Prošle godine, Međunarodna šahovska federacija, zajedno sa uredom šerifa okruga Cook (Chicago), pokrenula je projekat „Šah za slobodu“, koji je posvećen osuđenim i pritvorenim licima širom svijeta. U njegovom sklopu je organizovano Interkontinentalno onlajn prvenstvo u šahu za zatvorenike. Njegovo prvo izdanje podržalo je 17 nacionalnih federacija, uključujući i Šahovsku federaciju Srbije.

Uprava za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde Republike Srbije uspostavila je čvrstu saradnju sa više Kazneno-popravnih zavoda u Srbiji.

Prošle godine, ekipa srpskih osuđenika iz Kazneno-popravnog doma u Beogradu (Padinska Skela) učestvovala je na prvom Interkontinentalnom onlajn prvenstvu u šahu za zatvorenike.

Ove godine Srbija će u konkurenciji izvesti četiri ekipe: muške ekipe KPZ Padinska Skela i Zabela Požarevac, žensku ekipu KPZ za žene Požarevac i ekipu omladine KPZ-a za maloljetnike u Kruševcu.

U okviru pripremnih aktivnosti održani su turniri u nekoliko kazneno-popravnih ustanova, a prva tabla reprezentacije Srbije, velemajstor Aleksandar Inđić, odigrao je simultanku u prostorijama Kazneno-popravnog doma u Padinskoj Skeli 7. septembra 2022. godine.

Upravnik Kazneno-popravnog doma Vladimir Bukvić poželio je učesnicima simultanke da pruže što žešći otpor velemajstoru Inđiću i iskoriste ovu priliku da unaprede svoje šahovske vještine.

U ime Šahovskog saveza Srbije zahvalnost na gostoprimstvu izrazio je Nebojša Baralić, glavni savjetnik predsjednika Šahovskog saveza Srbije i direktor FIDE Interkontinentalnog onlajn šampionata u šahu za zatvorenike. On je prisutnima naveo sve aktivnosti koje su provedene od početka projekta. Takođe ih je upoznao sa planovima FIDE i Šahovske fedeeracije  Srbije u ovoj oblasti, kao i organizacijom predstojećeg Interkontinentalnog prvenstva.

Četiri najveća Kazneno-popravna doma u zemlji – Sremska Mitrovica, Požarevac (Zabela), Niš i Beograd imaju šahovske sekcije već dugi niz godina, a svi zatvori redovno organizuju turnire na kojima učestvuje više od 100 osuđenika.

U Kazneno-popravnom domu u Padinskoj Skeli (Beograd) od prošle godine redovno se organizuju šahovski turniri i brojne sportske aktivnosti.

Interkontinentalno onlajn prvenstvo u šahu za zatvorenike otvoreno je za ekipe koje predstavljaju bilo koju popravnu ustanovu. Trenutno se za turnir već prijavilo 45 ekipa iz 23 zemlje. Rok za prijavu je 21. septembar 2022.

Učešće je besplatno.

https://www.fide.com/news/1974

Nigel Short i engleska kraljica


Nigel Short je podjelio šahovsku uspomenu na britansku kraljicu Elizabetu drugu

„Imao sam čast da upoznam kraljicu samo jednom prilikom, u Bakingemskoj palati, kada mi je dodjelila orden MBE (orden za posebne zasluge) Britanske imperije. Tokom kratkog razgovora pomenuo sam da je posle Biblije koja je prva štampana knjiga u Engleskoj, druga knjiga štampana na engleskom jeziku o šahu. To je Caxtonova „Šah i igranje šaha“ i pomenuo sam da je u biblioteci britanskih vladara primjerak te knjige- što je bilo malo iznenađenje i za samu kraljicu Elizabetu.“

Projekt Šah za izbjeglice ulazi u drugu godinu


Šah za izbjeglice — aktuelni FIDE projekt koji se izvodi u sjeverozapadnoj regiji Kenije — započeo je u augustu 2021. Njegove glavne aktivnosti se izvode u izbjegličkom naselju Kalobeyei, nekih 15 kilometara zapadno od glavnog kampa Kakuma, osnovanog za smještaj maloljetnika bez pratnje koji su pobjegli od rata u Sudanu i iz logora u Etiopiji. Kamp se nalazi u jednom od najsiromašnijih okruga u Keniji. U projektu učestvuje osam osnovnih škola Kalobeyei sa po 50 učenika, od kojih su većina djevojčice.

Klub djevojaka „Šah za zaštitu“ pokrenuli su FIDE i UNHCR u okviru programa Šah za izbjeglice. Njegov cilj je bio ponuditi vrijedne obrazovne aktivnosti djevojkama izbjeglicama koje bi obično ostale kod kuće kako bi obavljale svakodnevne poslove poput kuvanja i čišćenja. Projekat je započeo u osnovnoj školi Angelina Jolie u Kakumi koju pohađa 40 učenika. Sada se vodi u 3 internata za djevojčice u regionu, u kojima učestvuje 150 učenica izbjeglica.

„Ideja Kluba devojaka „Šah za zaštitu“ rodila se prije oko dvije godine. Veoma je važno da djevojčice u teškim životnim situacijama upoznaju uzore i profesionalne šahistkinje i shvate koliko šah može biti važan u njihovim životima. Kroz šah, mogu da nauče mnogo zanimljivih stvari, pronađu nove prijatelje, razviju svoje logičko mišljenje i druge vještine koje im mogu biti od velike koristi u životu“, kaže voditeljka Kluba djevojčica „Šah za zaštitu“, WIM Anastasija Sorokina.

Učenice pohađaju online časove WGM Anastasiye Karlovich (UKR) i IM Salome Melie (GEO). Održavaju se jednom nedjeljno, a ovi časovi nisu samo o šahu. Vizija nije samo poboljšati šahovske vještine učenika izbjeglica, već i podstaknuti kreativnost i proširiti njihove vidike. Najvažniji cilj je mogućnost da ove djevojke vide, komuniciraju i dobiju podršku od inspirativnih uzora. Kroz komunikaciju uživo, učesnici projekta imaju priliku da se razvijaju i unaprijede svoje vještine rješavanja problema i donošenja odluka.

„Bili su jako uzbuđeni što će biti naučeni šah, jer znaju da će imati velike koristi od ove igre. I već su iskusili te prednosti. Nekima od njih matematika nije išla, a nakon što su počeli pohađati časove šaha, poboljšali su se njihove vještine računanja“, kaže Kong’or Deng Maketh, voditelj  šahovskog projekta za mlade izbjeglice Kakuma i Kalobeyei.

Još deset škola u Kakumi pridružit će se projektu kasnije ove godine. Do tada će oko 1600 djece koja žive u izbjegličkim kampovima učestvovati i naučiti da igraju šah.

„Projekt FIDE u Kakumi i Kalobeyei je u svom najboljem izdanju, sa šahom u osnovi tog veoma značajnog projekta koji utiče na mnoge mlade učenike, od kojih su većina zapravo djevojke. Bilo je sjajno raditi sa partnerima kao što su UNHCR, Chess Kenya i Svjetska luteranska federacija. Trenutno radimo na tome da pozitivni uticaji budu održivi, ​​a šahovska aktivnost u Kakumi i Kalobeyeiju će se nastaviti iu godinama koje dolaze“, dodaje predsjedavajući FIDE socijalne komisije Geir Nesheim. FIDE vjeruje da je obrazovanje ključno za mlade generacije kako bi stekli održivi život i planirali više sličnih projekata u izbjegličkim naseljima širom svijeta koji će biti pokrenuti u godinama koje dolaze.

https://www.fide.com/news/1969

Nona Gaprindashvili i Netflix postigli su dogovor u vezi tužbe zbog serije „Damin gambit“


Nona Gaprindashvili

Detalji dogovora nisu objavljeni

TBILISI, 7. septembar. /TASS/. Gruzijska šahistkinja Nona Gaprindashvili postigla je izmirenje sa Netflixom u sklopu tužbe oko mini-serije “Damin gambit”. To je TASS-u u srijedu izvijestila advokatska kancelarija BLB, koja štiti interese Gaprindashvili.

„Da, jeste. Postigli smo dogovor sa Netflixom. Dogovor je povjerljiv, ali će neki njegovi detalji ipak biti objavljeni, ali kasnije“, rekao je predstavnik advokatske firme.

Šahistkinja je najavila da će podnijeti tužbu protiv kompanije kalifornijskom sudu u septembru 2021. Prema riječima advokata, u jednoj od epizoda „Damin gambit“ iz 1968. godine komentator kaže da postoji šahistkinja Nona Gaprindashvili koja nikada nije igrala sa šahistima, što nije tačno.

Tužioci tvrde da je do 1968. godine Gaprindašvili igrala sa više od 50 svjetskih šahista, među kojima su Dragoljub Velimirović, Svetozar Gligorić, Boris Spaski i Mihail Talj. Gaprindašvili također smatra da ju je kompanija još više uvrijedila nazvavši je ruskom šahistkinjom. Tražila je 5 miliona dolara odštete od Netflixa, kao i opovrgavanje replike iz serijala da nikada nije igrala sa šahistima. Gaprindašvili je rođena 3. maja 1941. godine u gruzijskom gradu Zugdidiju. Prvi put je osvojila titulu prvaka svijeta 1962. godine, zatim je još četiri puta postala najbolja šahistkinja svijeta – 1965., 1969., 1972. i 1975. godine. Jedanaestostruka je pobjednica Svjetske šahovske olimpijade, petostruka prvakinja SSSR-a. Godine 1982. dobila je šahovskog Oskara.

Koji je elitni velemajstor u istoj partiji odigrao dva nepravilna poteza?!


Prije nekoliko dana igrao se turnir Rapid & Blitz 2022 u Saint Louisu.

Četvrti dan turnira, 29.08.2022, bio je vrlo intenzivan, ali i zabavan dan za sve igrače posebno za  Shakhriyara Mamedyarova i Iana Nepomniachtchija koji su se sastali u trećem kolu brzopoteznog turnira. Mamedjarov je odigrao dva nepravilna poteza u partiji, a igrači posle toga nisu mogli da prestanu da se smiju! U intervjuu nakon partije, Nepomniachchi je objasnio da je Shakh prvo napravio „duži potez skakačem“ kada je pomjerio skakača sa d8 na g7, a kasnije u partiji je nepravilno igrao kraljem.

Pogledajte video zapis ispod

Richard Rapport će igrati za Rumuniju


4. septembra 2022

Igrač broj 13 na svijetu GM Richard Rapport danas je zvanično prešao u Rumunsku šahovsku federaciju. Transfer je počeo krajem maja i završio se danas odlaskom jednog od najvećih šahovskih genija iz Mađarske šahovske federacije. Zajedno sa Ričardom, njegova supruga WGM Jovana Rapport završila je prelazak iz Šahovske federacije Srbije u Rumunsku ranije u avgustu.

Rapportov otac, Tamas Rapport, često je isticao da Ričard ima mnogo manju podršku od ostalih sportista u Mađarskoj, kao i da je imao poteškoća u pronalaženju finansija. On je potvrdio da je Rapport potpisao ugovor o igranju pod rumunskom zastavom.

Ceremonija otvaranja Sinkfildovog kupa


Sinkfildov kup je počeo u četvrtak uveče uzbudljivom ceremonijom otvaranja, održanom u paviljonu Svjetske izložbe u Forest Parku, koja je uključivala simultanku sa satom (‘hendikep meč’) sa učesnicima Sinquefield kupa koji su igrali protiv lokalnih juniora i specijalnih gostiju. Otvaranje je uključivalo i proslavu 50. godišnjice meča za svjetskog šampiona Fischer-Spassky 1972., uz muzički nastup Brajana Ovensa.

Carlsen se suočava sa IM Eric Rosenom na ceremoniji otvaranja Sinquefield Cupa 2022. | Fotografija ljubaznošću šahovskog kluba Saint Louis, Crystal Fuller

Pogledajte ceremoniju otvaranja (video traje 32 minuta): https://www.youtube.com/watch?v=_BLOfgW-AAs&feature=youtu.be

Firouzja prešao 2900 u blicu nakon pobjede na turniru Saint Louis Rapid & Blitz


Alireza Firouzja je dominirao na St. Louis Rapid & Blitz turniru, pobijedivši na svom prvom Grand Chess Tour turniru sa četiri kola prije kraja (!) i premašivši granicu od 2900 rejting poena u blicu i sada ima samo 6 poena manje od Hikarua Nakamure.

Foto: Lennart Ootes / Grand Chess Tour

Alireza Firouzja je prošao kao oluja na St. Louis Rapid & Blitz turniru. Tinejdžerska senzacija je izgubio samo jednu od svojih 18 partija, bio neporažen u blicu i postigao treći najbolji ukupni rezultat u istoriji Grand Chess Tour-a.

19-godišnji iransko-francuski GM otkrio je u intervjuu Christiana Chirile da je obećao sebi da će, ako dođe u St Louis, osvojiti svoj prvi turnir!

Carlsenov favorit za šampionski meč ne samo da je osvojio Saint Louis Rapid & Blitz, već je dobio više od 107 rejting poena u blicu, prešavši granicu od 2900 i zauzevši 2. mjesto iza Nakamure. Postigao je najveći ukupni blic rezultat u Grand Chess Tour turniru i postao najmlađi igrač koji je osvojio Grand Chess Tour događaj!

Za Firouzju je rezultat bio od velike važnosti nakon lošeg nastupa na turniru kandidata u junu, gdje je završio kao 6-ti među osam učesnika. “Za sada mi je ovo važnije od Grand Swiss-a. Ciklus kandidata nije idealna baza. Ovo mi mnogo znači, možda čak i više nego Grand Swiss.” Firouzja je prokomentarisao svoju pobjedu. Legenda St. Louisa Hikaru Nakamura bio je očigledno razočaran nakon što je izgubio dvije partije zaredom i završio na 2. mjestu, pet punih poena zaostatka za Firouzjom. „Razočaran sam. Nisam izlazio tri dana. S obzirom na to kako je Alireza igrao tokom čitavog turnira, on je potpuno zasluženo pobjedio”- rekao je Nakamura.

https://worldchess.com/news/all/firouzja-crossed-2900-in-blitz-after-winning-the-saint-louis-rap/?fbclid=IwAR0Wleysr5VnpkeD2vtcvmjO8PLl-5V6fFaZQeUWgRGZyjNfLPQhwonXHFA

Saint Louis Blitz 2022 Saint Louis USA (USA), 25-30 viii 2022cat. XXI (2757)
12345678910
1.Firouzja, AlirezagFRA2778**½1½1½11½11½11½111115.03027
2.Nakamura, HikarugUSA2768½0**1110½1½½1111111114.02975
3.Caruana, FabianogUSA2776½000**1½½½½101½1111111.02834
4.Aronian, LevongUSA2775½0010½**1½101½0½101½9.02754
5.Nepomniachtchi, IangRUS27920½½0½½0½**1½1½½½10½19.02752
6.Mamedyarov, ShakhriyargAZE275800½½½0010½**001½11118.52735
7.Xiong, JefferygUSA2690½000100½0½11**½½101½8.02721
8.Vachier-Lagrave, MaximegFRA27570½00½01½½½0½½½**11½½8.02713
9.Dominguez Perez, LeiniergUSA27540000000101000100**½½4.02537
10.Shankland, SamgUSA27200000000½½0000½½½½½**3.52509
Round 1 (August 29, 2022)
Firouzja, Alireza– Nepomniachtchi, Ian1-033A20English Opening
Nakamura, Hikaru– Caruana, Fabiano1-046A20English Opening
Aronian, Levon– Xiong, Jeffery1-038C65Ruy Lopez Berlin
Mamedyarov, Shakhriyar– Vachier-Lagrave, Maxime1-086D85Gruenfeld Defence
Shankland, Sam– Dominguez Perez, Leinier½-½62A33English Symmetrical
Round 2 (August 29, 2022)
Nakamura, Hikaru– Aronian, Levon1-033A06Zukertort Opening
Caruana, Fabiano– Vachier-Lagrave, Maxime½-½51A05Various
Nepomniachtchi, Ian– Shankland, Sam½-½86E06Catalan
Xiong, Jeffery– Firouzja, Alireza½-½35D02Queen’s Pawn Game
Dominguez Perez, Leinier– Mamedyarov, Shakhriyar0-159C50Giuoco Piano
Round 3 (August 29, 2022)
Firouzja, Alireza– Nakamura, Hikaru½-½29C67Ruy Lopez Berlin
Aronian, Levon– Caruana, Fabiano0-158E60King’s Indian without Nc3
Mamedyarov, Shakhriyar– Nepomniachtchi, Ian0-181D41Semi-Tarrasch Defence
Vachier-Lagrave, Maxime– Dominguez Perez, Leinier1-043C42Petroff’s Defence
Shankland, Sam– Xiong, Jeffery0-168D35QGD Exchange
Round 4 (August 29, 2022)
Nakamura, Hikaru– Shankland, Sam1-056A05Various
Caruana, Fabiano– Dominguez Perez, Leinier1-037D35QGD Exchange
Aronian, Levon– Firouzja, Alireza½-½53C65Ruy Lopez Berlin
Nepomniachtchi, Ian– Vachier-Lagrave, Maxime½-½48D87Gruenfeld Botvinnik
Xiong, Jeffery– Mamedyarov, Shakhriyar1-017A21English Opening
Round 5 (August 29, 2022)
Firouzja, Alireza– Caruana, Fabiano½-½91A20English Opening
Mamedyarov, Shakhriyar– Nakamura, Hikaru½-½38D37QGD 5.Bf4
Vachier-Lagrave, Maxime– Xiong, Jeffery½-½45C42Petroff’s Defence
Dominguez Perez, Leinier– Nepomniachtchi, Ian0-131B46Sicilian Paulsen
Shankland, Sam– Aronian, Levon0-160E37Nimzo Indian 4.Qc2
Round 6 (August 29, 2022)
Firouzja, Alireza– Shankland, Sam1-031D34Tarrasch Defence, Main Line
Nakamura, Hikaru– Vachier-Lagrave, Maxime1-048B54Sicilian Rauzer
Caruana, Fabiano– Nepomniachtchi, Ian½-½61C42Petroff’s Defence
Aronian, Levon– Mamedyarov, Shakhriyar1-043C77Ruy Lopez Anderssen
Xiong, Jeffery– Dominguez Perez, Leinier1-029B50Sicilian Defence
Round 7 (August 29, 2022)
Nepomniachtchi, Ian– Xiong, Jeffery1-039A37English Symmetrical
Mamedyarov, Shakhriyar– Firouzja, Alireza0-146D38QGD Ragozin
Vachier-Lagrave, Maxime– Aronian, Levon1-034C67Ruy Lopez Berlin
Dominguez Perez, Leinier– Nakamura, Hikaru0-137C65Ruy Lopez Berlin
Shankland, Sam– Caruana, Fabiano0-160B33Sicilian Sveshnikov
Round 8 (August 29, 2022)
Firouzja, Alireza– Vachier-Lagrave, Maxime1-062A04Dutch System
Nakamura, Hikaru– Nepomniachtchi, Ian½-½43A20English Opening
Caruana, Fabiano– Xiong, Jeffery0-155D00Queen’s Pawn Game
Aronian, Levon– Dominguez Perez, Leinier1-035A36English Botvinnik
Shankland, Sam– Mamedyarov, Shakhriyar0-145C45Scotch Game
Round 9 (August 29, 2022)
Nepomniachtchi, Ian– Aronian, Levon0-136A22English Opening
Mamedyarov, Shakhriyar– Caruana, Fabiano½-½57D38QGD Ragozin
Xiong, Jeffery– Nakamura, Hikaru0-146B10Caro Kann
Vachier-Lagrave, Maxime– Shankland, Sam½-½61C67Ruy Lopez Berlin
Dominguez Perez, Leinier– Firouzja, Alireza0-137C50Giuoco Piano
Round 10 (August 30, 2022)
Caruana, Fabiano– Nakamura, Hikaru0-174A28English Four Knights
Nepomniachtchi, Ian– Firouzja, Alireza½-½48E04Catalan
Xiong, Jeffery– Aronian, Levon½-½67D27QGA
Vachier-Lagrave, Maxime– Mamedyarov, Shakhriyar½-½56C80Ruy Lopez Open
Dominguez Perez, Leinier– Shankland, Sam½-½46C50Giuoco Piano
Round 11 (August 30, 2022)
Firouzja, Alireza– Xiong, Jeffery1-093A36English Botvinnik
Aronian, Levon– Nakamura, Hikaru1-089C67Ruy Lopez Berlin
Mamedyarov, Shakhriyar– Dominguez Perez, Leinier1-043D20QGA
Vachier-Lagrave, Maxime– Caruana, Fabiano0-138C42Petroff’s Defence
Shankland, Sam– Nepomniachtchi, Ian0-132E04Catalan
Round 12 (August 30, 2022)
Nakamura, Hikaru– Firouzja, Alireza0-163A13Reti Opening
Caruana, Fabiano– Aronian, Levon½-½69C67Ruy Lopez Berlin
Nepomniachtchi, Ian– Mamedyarov, Shakhriyar½-½43D06Queen’s Pawn Gambit
Xiong, Jeffery– Shankland, Sam½-½34B50Sicilian Defence
Dominguez Perez, Leinier– Vachier-Lagrave, Maxime0-132B12Caro Kann Advanced
Round 13 (August 30, 2022)
Firouzja, Alireza– Aronian, Levon1-038A28English Four Knights
Mamedyarov, Shakhriyar– Xiong, Jeffery0-127D30Queen’s Gambit (without Nc3)
Vachier-Lagrave, Maxime– Nepomniachtchi, Ian½-½55C42Petroff’s Defence
Dominguez Perez, Leinier– Caruana, Fabiano0-129C72Ruy Lopez Modern Steinitz
Shankland, Sam– Nakamura, Hikaru0-160B06Modern Defence
Round 14 (August 30, 2022)
Nakamura, Hikaru– Mamedyarov, Shakhriyar½-½93A05Various
Caruana, Fabiano– Firouzja, Alireza0-155A13Reti Opening
Aronian, Levon– Shankland, Sam½-½51D34Tarrasch Defence, Main Line
Nepomniachtchi, Ian– Dominguez Perez, Leinier0-142D20QGA
Xiong, Jeffery– Vachier-Lagrave, Maxime½-½79A35English Symmetrical
Round 15 (August 30, 2022)
Nepomniachtchi, Ian– Caruana, Fabiano½-½52C35Kings Gambit Cunningham
Mamedyarov, Shakhriyar– Aronian, Levon1-042A45Trompowsky
Vachier-Lagrave, Maxime– Nakamura, Hikaru0-149B06Modern Defence
Dominguez Perez, Leinier– Xiong, Jeffery1-054C42Petroff’s Defence
Shankland, Sam– Firouzja, Alireza0-127E04Catalan
Round 16 (August 30, 2022)
Firouzja, Alireza– Mamedyarov, Shakhriyar1-028A20English Opening
Nakamura, Hikaru– Dominguez Perez, Leinier1-070A05Various
Caruana, Fabiano– Shankland, Sam1-045A04Dutch System
Aronian, Levon– Vachier-Lagrave, Maxime½-½26A45Trompowsky
Xiong, Jeffery– Nepomniachtchi, Ian½-½50B40Sicilian Classical
Round 17 (August 30, 2022)
Nepomniachtchi, Ian– Nakamura, Hikaru0-171C36Kings Gambit Modern Variation
Mamedyarov, Shakhriyar– Shankland, Sam1-031A45Trompowsky
Xiong, Jeffery– Caruana, Fabiano0-136D02Queen’s Pawn Game
Vachier-Lagrave, Maxime– Firouzja, Alireza½-½33C67Ruy Lopez Berlin
Dominguez Perez, Leinier– Aronian, Levon1-057C67Ruy Lopez Berlin
Round 18 (August 30, 2022)
Firouzja, Alireza– Dominguez Perez, Leinier1-037A36English Botvinnik
Nakamura, Hikaru– Xiong, Jeffery1-050A20English Opening
Caruana, Fabiano– Mamedyarov, Shakhriyar1-059E06Catalan
Aronian, Levon– Nepomniachtchi, Ian½-½28A45Trompowsky
Shankland, Sam– Vachier-Lagrave, Maxime½-½59A20English Opening

Velemajstor Milan Draško: Veležov osunčani šarm (treći nastavak)


Citroen iz Šantićeve

Enver Marić je prvi golman koji je proglašen najboljim fudbalerom Jugosavije (1973. godine). Devetog maja 1973, na Olimpijskom stadionu u Minhenu, odbranio je penal Gerdu Mileru! Uhvatio je klizavu loptu, a najbolji evropski strijelac prišao da mu čestita. Bajević postiže gol iz penala, pobjeđujemo 1:0. Njemačka reprezentacija će, samo godinu kasnije, u velikom stilu osvojiti Prvenstvo svijeta pobijedivši u finalu Holandiju, predvođenu Johanom Krojfom. Mara je tri puta branio za reprezentaciju svijeta i Evrope.

Marić se sjeća: „Velež je igrao u Ljubuškom protiv Sloge. Prvo poluvrijeme sam branio i na poluvremenu zamolim Sulu Repca da igram. Volio sam igrati. I meni Sule kaže igraćeš drugo poluvrijeme centarfora. Tada su se borili za mjesto u ekipi Marijan Kvesić i Salko Bilkić, dva centarfora. ‘Ja ću dat više golova nego vas dvojica zajedno’, šalio sam se malo s njima“. Obraća se Vladiću: „Kulje, šta ću“? „Ništa Mara, ti samo trči prema golu, a sve drugo je moja stvar“. Tako sam i radio, ja uvijek prema golu, lopta ispred mene, bub, gol! Devet golova dade!“

 Detalj iz meča Brazil-Jugoslavija. Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj 1974, Marić u svom elementu.

Utakmica Velež-Zagreb, lopta je u posjedu Vladića, u krugu na centru igrališta. Duga lopta na lijevo krilo prema Vukoju, skače desni bek Zagreba Damir Valec ubijeđen da će je odbiti glavom. Lopta ga miluje po kosi i stiže do Vukoja. Kulje je sjajno izvodio slobodne udarce. Debituje u jugoslovenskoj reprezentaciji 1972. protiv Engleza (1:1). Sjećamo se glavometa Bajevića i Vladića u srcu kaznenog prostora i Kuljinog gola. U anketi jugoslovenskih novinara  proglašen je najboljim igračem našeg prvenstva 1973/74.  Odigrao je 24 utakmice za Jugoslaviju.

Princ sa Neretve! Elegantan hod, vitak stas, izuzetna korektnost. Jednom je poništio svoj, već priznati gol! Lopta je ušla u mrežu sa spoljne strane, jer je bila pokidana. Bajević prilazi sudiji i otkriva mu istinu. Odigrao je 37 utakmica za reprezentaciju Jugoslavije i postigao 29 golova. Veležove legende Mujić, Bajević, Marić i Vladić su nakon inostrane karijere  ponovo zaigrali u voljenom klubu. Nisu mogli bez mostarske raje, Neretve i Veleža.

Bajević je rijetko ispoljavao oduševljenje nakon svojih golova. Slavio bi dostojanstveno, poput Franca Bekenbauera. Pamtim da se silno radovao golu protiv Španije u Las Palmasu 1972 (2:2), postignutom glavom sa desetak metara. Duško je strijelac oba gola za našu reprezentaciju. Burno je slavio i kad je savladao golmana Čelika Stijovića sjajnim udarcem glavom sa 16 metara!

Par godina kasnije, opet sam gledao Velež-Čelik. Trojica Zeničana, metar ispred mene, vatreno navijaju za svoju ekipu, uz povremene sočne psovke. Bili su u modi tranzistori i kombinovani prenosi utakmica. Odjednom tajac, najava izuzetno tužne vijesti. Sva trojica su krajnje zabrinuto primakli glave tranzistoru. „Čuveni sovjetski atletičar Vladimir Kuc iznenada je preminuo u 48. godini“. Budući da kao izraziti poklonici fudbala vjerovatno nisu ni čuli za njega, a strepeći od vijesti da je, ne daj bože, umro Tito, s velikim olakšanjem su uzviknuli: „Uh, boli me kurac za njega“! Sama po sebi, scena nije smiješna, ali su tipovi bili komični pojavom i gestovima.

Nisu sva iskustva idilična, sjetih se dramatičnog događaja posredno povezanog s fudbalom i Veležom. Pod Bijelim brijegom je gostovao Proleter. Zašto smo nakon meča krenuli prema Carinskom mostu, a ne prema Lučkom, Titovoj i Čapljini? Prolazimo  pored današnjeg hotela „Ero“ (nekad je tu bio Starački dom) i ulazimo bočno u Šantićevu. Otac i ja u autu, začudo, nema njegovih prijatelja. I vidim, u magnovenju, da nam se iz pravca zatvora „Ćelovina“ strahovitom brzinom približava „citroen“. Gotovo je! Okrećem glavu na drugu stranu u očekivanju praska. Ali, vozač citroena munjevito koči i zaustavlja se 30 centimetara od mojih vrata! Kakva sreća!

U dva uzastopna prvenstva Jugoslavije Velež je bio vicešampion. Zvezda postaje šampion 1972/73, a Hajduk 1973/74, zahvaljujući boljoj gol razlici. Hajduk i Velež osvojili su po 45 bodova, Splićani su imali gol razliku +32, a Velež +30. Velež je, po opštem mišljenju, igrao najbolji i najatraktivniji fudbal. Pamti se odličan nastup u Kupu Uefa u sezoni 1974/75. Velež je poražen u prvoj utakmici protiv Spartaka u Moskvi 3:1, ali pobjeđuje u Mostaru 2:0. Odlučio je gol u gostima. Zatim je savladan bečki Rapid (1:1, 1:0). Uslijedio je nezaboravni dvomeč protiv Derbi Kauntija (Derby County). Englezi dobijaju prvi meč 3:1. Borave u čapljinskom hotelu „Mogorjelo“ uoči revanša. Golovima Primorca, Pecelja i Vladića (51. minut) Velež ostvaruje rezultat za prolaz. Englezi se žestoko bore i smanjuju na 3:1. Penal za „Rođene“ u 86. minutu. Bajević je miran i precizan; 4:1 za plasman u četvrtfinale. Antologijska utakmica! Sljedeći protivnik je Tvente iz Enšedea. Marijan Matun Kvesić postiže jedini gol u prvom duelu, Holanđani u revanšu pobjeđuju 2:0.

(Sutra nastavak)

TEODORA INJAC BLIZU VRHA


31/08/2022

Već treći dan zaredom na prvenstvu Evrope za žene bilans srpskih šahistkinja je isti: 2,5 poena iz 4 partija. Ipak, najvažnija vest za navijače i ljubitelje šaha u Srbiji je pobeda Teodore Injac, koja trenutno sa 6,5 poena iz 10 partija konkuriše za plasman na svetsko prvenstvo 2023. godine. Međutim, da bi se to desilo, Teodora mora da pobedi u poslednjem kolu, i naravno uz povoljan rezultat drugih partija. Vrlo teško, ali ne i neizvodljivo. Mora se priznati da je u partiji sa Ukrajinkom Katerinom Dolžikovom (2139) imala dosta sreće. Veći deo partije je bila u podređenom položaju, prvenstveno zahvaljujući nesigurnom položaju svog kralja koji je zaglavio u centar table. Izdvojićemo dve kritične pozicije iz partije Dolžikova – Injac.

Crna propušta efektno 35…Lc2! (Umesto 35…Le4 kako je igrano u partiji) 36. Kc2 – Da4 37. Kc1 (37. Kb1?? – Td1 38. Td1 – Dd1 mat) Dc6 38. Kb1 – De4 39. Ka1 – Df4! (žrtva dame koja se ne sme uzeti zbog slabosti prvog reda) 40. Tb1 i Teodora nije ništa slabija.

Dolžikova grubo greši sa 40. Df7??. Posle 41. Kd6 odjednom se ispostavlja da crna dobija, jer svojim kraljem ide ka daminoj strani u slučaju šahova. Pravilno je 40. Tf7 – Kd6 41. Df8 – Ke5 42. Dh8 – Kd6 43. Dd8 – Ke5 44. cd3 – Ld3 45. Ka1 i pozicija bele je dobijena. Kasnije je Ukrajinka igrala po inerciji izgubljenu poziciju dok nije zaustavila časovnik u znak predaje u 51. potezu. U poslednjem 11. kolu Teodora Injac ima bele figure protiv Jermenke Marije Gevorgjan (2216).

Nemica Jozefina Hejneman (2321) bila je bolja od Jovane Erić. Partije je većim delom protekla u manje više boljoj poziciji za nemačku igračicu. Žrtvovala je pešaka radi aktivnosti svog topa koji je na 7. redu zadavao probleme crnom monarhu. Ključni detalj se zbio u 41. potezu.

Jovana nije smela dozvoliti belom b pešaku da krene napred. Stoga, 41…Ld4 je bilo ispravno rešenje. Potez 41…Te3?? je bio ravan kapitulaciji, jer nakon 42. b6 sa sledećim b7 crna mora dati materijal. Sledeća rivalka u borbi za što bolji plasman je Ukrajinka Marisa Cirulnik (2089).

Tijana Blagojević i Natalija Kanakova (2171 Češka) su brzo remizirale. U jednom momentu je Tijana mogla igrati bolje, ali verovatno su umor i dugačak turnir uzeli danak.

U ovoj poziciji Blagojevićka (crna) je sa jednostavnim 18…h4 mogla naterati belog skakača na povlačenje na nepovoljno polje h1. Tad bi bela imala problem kako da uvede tog skakača u igru. Potez koji je Tijana odigrala je bezidejno 18… Dd7?! 19. Tfd1 – Dg4 20. Dg4 – hg4 itd. sa jednakom igrom. Idući protivnik je Litvanka Olena Martinkova (2182) koja u ovih 10 odigranih partija ima samo jedan poraz, i to u 1. kolu!

Marina Gajčin je obrnutim redosledom ušla u Benoni. Protivnica je načinila stratešku grešku kad je ostala bez svog crnopoljnog lovca, pa je  Marinin “zmajev lovac” na g7 tukao po celoj tabli. Već u 23. potezu Dijana Lomaja (1955 Gruzija) ostaje kraća za figuru.

23…h4 i crna dolazi do materijalne prednosti koju realizuje uz određene teškoće. Naime, pomalo nepreciznom igrom Marina ostaje sa skakačem i lovcem, bez pešaka na tabli. Tad naša šahistkinja pokazuje elementarno znanje matiranja skakačem i lovcem. Zadnje kolo vodi bele figure sa Larom Šulce (2297 Nemačka).

Najbliža tituli prvakinje Evrope je i dalje Poljakinja Monika Soćko (2423) sa 8 poena.

Tabela uoči poslednjeg 11. kola:

Soćko (2423 Poljska) 8 poena
Mamadzada (2466 Azerbejdžan) 7,5 poena
Malcevskaja (2360 Poljska) 7,5 poena
Mkrtčjan (2362 Jermenija) 7,5 poena
Injac 6,5 poena
Blagojević 5,5 poena
Gajčin 5,5 poena
Erić 5 poena poena.

Najvažniji parovi:

Soćko – Mkrtčjan
Mamadzada – Malcevskaja
Injac – -Gevorgjan
Gajčin – Šulce
Blagojević – Martinkova
Erić – Cirulnik

Zvaničan web sajt Prvenstva: https://www.ewcc2022.net/

Prenos partija uživo: https://www.ewcc2022.net/games/live-coverage/

Piše: Vladimir Klasan

Doping u šahu – kako to funkcioniše: koje su supstance zabranjene, zašto provjere sve nerviraju i šta velemajstori jedu za funkciju mozga


29. AVGUSTA, 19:10

Piše: VALERA POLEVIKOV

Doping u sportu je razumljiv: povećava fizičku aktivnost i izdržljivost. Doping u šahu je nejasan: kako funkcioniše i da li zaista utiče na bilo šta? Pogledajmo ovdje – u tekstu, zašto se ne smije jesti kiflica sa makom, piti više od 20 šoljica kafe i „Theraflu“.

Kako su se doping provjere pojavile u šahu i šta traže: na mnogo načina, sve je to neophodno da bi sam šah ušao u program Olimpijade

Šah postoji oko 1500 godina. Od 1886. godine igra se za titulu svjetskog šampiona. Međunarodna šahovska federacija (FIDE) djeluje od 1924. godine. Ali šah je priznat kao sport tek od 1999. godine.

FIDE je dugo nastojala da šah postane olimpijski sport. Zato  je 2001. godine potpisala WADA kodeks – od tada su doping provjere bile obavezne za šahiste na velikim turnirima. Ali šah nikada nije stigao na Olimpijadu, iako je bio blizu toga. Postoji mogućnost da se 2024. godine (upravo u godini stogodišnjice FIDE) to ipak dogodi.

Šta se smatra šahovskim dopingom i šta je zabranjeno igračima da koriste prema zvaničnim propisima? Lista lijekova je predugačka i stalno se ažurira. Ali postoje najvažnije supstance, koje su naglašene u WADA kodeksu. Ovo su stimulansi koji djeluju na centralni i periferni nervni sistem:

Amfetamin. Povećava tjelesnu, motoričku i govornu aktivnost, smanjuje pospanost i apetit (smatra se lijekom).

Efedrin i metilefedrin, pseudoefedrin. Stimuliše mozak, povećava frekvenciju otkucaja srca, povećava krvni pritisak, širi bronhije, poboljšava metabolizam (smatra se lijekovima).

Modafinil. Povećava nivo histmaina, utiče na neurotransmiterski sistem mozga, poboljšava koncentraciju i ublažava umor (smatra se lijekom).

Strihnin. Pobuđuje centralni nervni sistem, stimuliše refleksne funkcije kičmene moždine, povećava ekscitabilnost centara produžene moždine.

Fenotropil. Poboljšava metaboličke procese i cirkulaciju krvi u mozgu, stimuliše redoks procese, povećava energetski potencijal organizma, poboljšava regionalni protok krvi u dejlovima mozga (smatra se nootropnim lekom).

Mesocarb. Stimuliše noradrenergičke sisteme mozga, izazivajući oslobađanje noradrenalina, neurotransmitera za budnost i brzo donošenje odluka (smatra se lijekom iz grupe psihostimulansa).

Najpopularniji stimulans, kofein, nije zabranjen, ali je na WADA listi za praćenje (što znači da bi mogao postati zabranjen u budućnosti). U čistom obliku ne može se uzimati – stoga se dopingom smatra doza veća od 12 mikrograma po mililitru. Ali za to morate popiti oko 20 šoljica kafe odjednom.

XINHUA

Zašto su šahisti ogorčeni doping testovima, iako još niko nije uhvaćen

Zapravo, pitanje dopinga u šahu je više formalnost. Nikada nijedan šahista nije bio pozitivan na zabranjene supstance u istoriji.

Bilo je nekoliko glasnijih priča, ali one su proizašle iz samog odbijanja da se testiraju na droge. Gotovo svi velemajstori ovo smatraju besmislenom formalnošću. Tokom poslednjeg meča za titulu prvaka svijeta, Magnusu Carlsenu i Janu Nepomniachchiju je naloženo da se podvrgnu doping testovima. Carlsen je bio nezadovoljan, a njegov menadžer je objasnio: „Ne znamo za lijekove koji mogu pomoći. Zato se Magnus malo naljutio.“ Nepomniachchi je govorio o istoj stvari – da ne poznaje lijekove koji bi poboljšali nečiju igru.

Šahovski lideri shvataju da je testiranje na droge formalnost. Zato se provodi samo na nekoliko velikih turnira. Šahistkinja Aleksandra Kosteniuk ispričala je kako to ide:

“Doping testovi se obavljaju  jer je šah sport u kojem je važna izdržljivost. Tokom takmičenja sjedite pet sati za tablom dvije nedjelje. Svaki put nam se šalje čitav spisak stvari na koje treba da budemo posebno pažljivi. Tokom turnira, kiflice sa makom su strogo zabranjene – mak izaziva neku vrstu lažnog testa na morfijum. „Theraflu“ se takođe ne može uzimati. Uzorci se uzimaju samo tokom takmičenja, za testiranje ne dolaze kući.”

Zašto se velemajstori ne drogiraju? Zbog reputacije – ako ih uhvate na ilegalnim supstancama, to ih može koštati čitave karijere. I zato što lijekovi koji poboljšavaju funkciju mozga imaju kratkoročni učinak. A nakon toga dolazi do obrnute situacije: produktivnost mozga postaje niža nego inače zbog iscrpljenosti nervnog sistema.

Upravo ovo je rekao Anatolij Karpov: „Ljudi koji koriste doping brzo se gase. A karijere šahista traju decenijama. Dakle, niko se ne truje. Šah igraju inteligentni ljudi.“

ZUMAPRESS.COM

Ipak, postoje materije koje poboljšavaju funkciju mozga – to je pokazao eksperiment

Naučnici iz Univerzitetske bolnice u Majncu objavili su 2017. godine studiju o dopingu u šahu. U njihovom eksperimentu je učestvovalo 39 šahista koji su bili podijeljeni u dvije grupe. Jednom je dat pravi doping, a drugom placebo. Učesnici su četiri dana primali tablete, igrali protiv kompjuterskog programa i bili podvrgnuti neuropsihološkim testovima.

Naučnici su testirali tri lijeka: metilfenidat, modafinil (oba lijeka se koriste za liječenje pacijenata sa poremećajem pažnje i hiperaktivnošću – ADHD) i kofein. Eksperiment je pokazao da ove supstance utiču na rezultate šahista. Oni koji su primali doping su mnogo češće dobijali partije (i mnogo duže su razmišljali o potezima).

“Igrači koji su koristili navedene lijekove igrali su sporije nego inače. To znači da su njihovi misaoni procesi bili dublji i detaljniji. Sami rezultati su od velike važnosti u šahu. Na primjer, modafinil i metilfenidat dali su faktor poboljšanja od 5%. Kofein daje skromnija poboljšanja u igri, ali i dalje daje prednost šahisti.”

Metilfenidat i modafinil stavljeni su na doping listu još 2014. godine. Kofein je i dalje dozvoljen.

Šta šahisti koriste i koristili su kao zdravu hranu za mozak

Profesionalni šahisti se slažu da je najbolji šahovski doping zdrav dnevni režim, pravilna ishrana i sport.

Što se režima tiče, jasno je: kvalitetan san je posebno važan. Sport – da, da, mnogo pomaže šahistima. Zato što su fizička spremnost i funkcija mozga međusobno povezani. Svi velemajstori imaju fizičku aktivnost – to je obavezan dio njihovog treninga, posebno prije važnih partija.

Na primjer, Fabiano Caruana svaki dan prije velikih turnira trči osam kilometara, sat vremena igra tenis, sat vremena pliva u bazenu. Vladimir Kramnik je rekao da je mnogo hodao, igrao tenis svaki dan i plivao pripremajući se za meč sa Garijem Kasparovom. Ian Nepomniachchi prije meča za šampiona je takođe vrijedno vježbao i izgubio 10 kilograma.

Vasilij Ivančuk je ovako opisao pripreme za važne turnire: „Prvo, redovno radim vježbe. Drugo, idem u šetnju. Treće, posjećujem bazen.

Možda i najveći šahist u istoriji, Magnus Carlsen, takođe stavlja veliki naglasak na sport. Ima i ličnog kuvara + nekoliko malih detalja kojima je optimizirao mozak. Carlsen pokušava da sjedi ispravljenih leđa i ne ispruži glavu naprijed – na taj način njegovo disanje postaje stabilnije, a kiseonik bolje opskrbljuje mozak. Takođe žvače žvaku tokom partija. Istraživanja su dokazala da funkcije žvakanja poboljšavaju pamćenje, koncentraciju i vrijeme reakcije.

O hrani. Prehrana šahista se ne razlikuje od prehrane sportaša – postoji mnogo knjiga i članaka o pravilnoj prehrani. Ali šahisti imaju proizvode koji pomažu u radu mozga.

Glavna je crna čokolada. To je daleko najkorišteniji proizvod od strane šahista na turnirima. Istovremeno, važno je jesti crnu čokoladu – jer šećer smanjuje funkciju mozga. Sergej Karjakin je rekao: „Tokom igre je korisno jesti crnu čokoladu i sušeno voće – smokve, suve kajsije. Daju trajan efekat. Mliječna čokolada pomaže deset minuta, a onda se samo pogoršava.”

Istraživački centar Helmut Pfleger proučavao je najbolju hranu za jelo tokom partija: „Voće, grickalice od ovsene kaše, keksi, nemasni jogurt, žitarice, čokolada.“

Evo liste namirnica koje pozitivno utiču na funkciju mozga:

Brokoli i ostalo zelje.

Bobice.

Jabuke.

Orašasti plodovi i sjemenke.

Citrus.

Masna riba.

Jaja.

Paradajz.

Avokado.

Leća.

Laneno i maslinovo ulje.

ZUMAPRESS.COM / GLOBAL LOOK PRESSCrni kavijar je takođe popularan među šahistima. Utiče na funkcionalnost mozga, stabilizuje pamćenje i stimuliše cirkulaciju krvi. Korčnoj i Karpov su ga posebno voljeli – Korčnoj je jeo svaki dan, a Karpov je doručkovao crni kavijar tokom mečeva. Sergej Karjakin je rekao da ga je jeo dok je igrao protiv Carlsena: „Ovo je jedna od najkorisnijih namirnica za moždanu aktivnost. Jeo sam ga prije svake partije i osjetio kako mi pomaže.”

Все о допинге в шахматах: зачем он нужен, как за этим следят, что запрещено, как происходит контроль | Гол.ру (gol.ru)

Carlsen: „Uvijek sam bio jako, jako loš u rješavanju vježbi u šahu!“


Svjetski šampion u šahu Magnus Carlsen je to priznao o onome što je nazvao „slijepom mrljom“ u 2,5-satnom podcast intervjuu s istraživačem umjetne inteligencije Lexom Fridmanom.

Dug i fascinantan intervju možete pogledati u nastavku.

Magnusa su pitali šta ga čini tako dobrim u šahu.

„Osjećam se kao da sam imao dva vrhunca u karijeri, 2013-4. i 2019. godine, i tih godina sam bio veoma različit po svojoj snazi. Konkretno u 2019. sam imao mnogo koristi od uvodnih priprema, dok sam 2013 -4 uglavnom pokušavao da izbjegnem pripreme protivnika, a ne da mi to bude snaga.“

Nastavio je:

„Mislim da je moje intuitivno razumijevanje šaha tih godina uvijek bilo malo bolje od ostalih, iako je i evoluiralo. Svakako da postoje stvari koje sada razumijem, a koje tada nisam razumio, ali to nije samo kod mene to je i kod drugih.Tada sam bio mlađi pa sam igrao sa više energije, što je značilo da sam mogao bolje da igram u dugim razvučenim partijama, što mi je i bilo potrebno, jer nisam mogao da pobjeđujem protivnike u otvaranjima.”

Tada se Magnus okrenuo proračunima i iznenađujućem priznanju.

„Što se tiče proračuna, to mi je uvijek bilo čudno pitanje.

Uvijek sam bio jako, jako loš u rješavanju vježbi u šahu.

To je za mene bila slijepa mrlja. Prije svega, teško mi je da se koncentrišem na njih, i da pogledam dovoljno duboko…

Obično morate da gledate duboko, a onda kada vidim ove varijante tokom igre, vrlo često nađem pravo rešenje, iako to još uvek nije najbolji dio moje igre, da veoma duboko računam.

Za mene je važnije to što sam za tablom i pokušavam pronaći rješenje. Razumijem da trening kod kuće pokušava to ponoviti, nekome date pola sata u poziciji – u ovom slučaju biste možda razmišljali pola sata da ste igrali partiju. Ja to jednostavno ne mogu!

Ali Magnus, naravno, ima neke prednosti kada je u pitanju proračun!

„Jedna stvar u kojoj znam da sam dobar kada računam kratke varijante, jer ih dobro računam, dobro vidim male detalje, a takođe sam mnogo bolji od većine u ocjenjivanju, što mislim da je nešto što me odvaja od drugih.

Računaš par poteza unaprijed, pa procjenjuješ, jer često varijante postanu toliko velike da ne možeš sve izračunati, pa moraš procjenjivati ​​uglavnom na osnovu znanja i intuicije, i nekako mi se čini da to  radim dobro.“

Carlsen Caruana

Fabiano Caruana je klasičan primjer igrača koji se oslanja na vrlo duboku kalkulaciju i koji se mučio u blitzu, iako je trenutno na svjetskoj ljestvici u blicu broj 3! | foto: Lennart Ootes, Grand Chess Tour

Magnus objašnjava da pod kratkim varijantama misli na svaku od 2-3 poteza.

„Blic se mnogo bavi izračunavanjem forsiranih varjanti. Prilično jasno možete vidjeti da su igrači koji se muče u blitzu i koji su odlični u klasičnim partijama oni koji se oslanjaju na duboku sposobnost računanja, jer jednostavno nemate vremena za to u blitzu. Vi morate brzo računati i mnogo se oslanjati na intuiciju.“ Uskoro ćemo vidjeti Magnusa ponovo u akciji kada igra klasični šah na  Sinquefield Cupu od 2. septembra.

https://new.chess24.com/wall/news/carlsen-i-ve-always-been-really-really-bad-at-solving-exercises-in-chess?fbclid=IwAR3JDEo0BnNaz5oJATLaLr7-Z-CeHACJdgoCiI03M82LfwRhu2BhO6JLDwA

Žrtva kraljice IM Nikole Dudukovića na IM turniru u Požarevcu; Spasić zaustavio vodećeg Sanz Wawera


U petom kolu vodeći FM Sanz Wawer je doživio poraz od FM Petra Spasića. Ipak, poljski šahista Sanz Wawer je zadržao sa 3,5 poena mjesto na vrhu tabele – dijeli prvo mjesto sa kineskom šahistkinjom Lu Miaoyi koja je neočekivano remizirala sa igračem koji ima najmanji rejting na turniru – indijskim šahistom Sahib Singhom. IM Nikola Duduković je efektno pobjedio GM Mikhaila Ivanova. Žrtvovao je kvalitet, a zatim demonstrirao snagu lovačkog para. Na kraju je čak žrtvovao kraljicu, za mat!

5. Коло на
2022/08/25
код 16:30
Бо. Ртг ИмеРезултатИме Ртг
1 2329GMIvanov Mikhail M0 – 1IMDudukovic Nikola2341
2 2178FMDjokic Nebojsa½ – ½WFMHarshini A2116
3 2321FMSpasic Petar1 – 0FMSanz Wawer Daniel2289
4 2353IMRistic Nebojsa M½ – ½FMMilosevic Aleksandar2245
5 2225Lu Miaoyi½ – ½AGMSahib Singh1937

Поредак након кола 5 (1 results missing)

МјИмеполФЕДРтгБод.
1Lu MiaoyiwCHN22253,5
2FMSanz Wawer DanielPOL22893,5
3IMRistic Nebojsa MSRB23533
4FMSpasic PetarSRB23213
5GMIvanov Mikhail MSRB23293
6IMDudukovic NikolaSRB23412,5
7AGMSahib SinghIND19371,5
8FMDjokic NebojsaSRB21781,5
9WFMHarshini AwIND21161,5
10FMMilosevic AleksandarSRB22451

Ivanov,Mikhail M (2329) – Dudukovic,Nikola (2341)

 RUDAR V – IM ROUND ROBIN Pozarevac, hotel Dunav (5), 25.08.2022

 1.Nf3 Nf6 2.b3 c5 3.Bb2 Nc6 4.c4 e6 5.e3 Be7 6.d4 cxd4 7.exd4 d5 8.Bd3 0–0 9.0–0 b6 10.Nbd2 Bb7 11.Qe2 Re8 12.Rad1 Rc8 13.Rfe1 g6 14.Ne5 Nb4 15.Bb1 Rc7 16.Ndf3 Bf8 17.Ng5 Bg7 18.h4 dxc4 19.bxc4 Qa8 20.f3 Nc6 21.Ba3 Qd8 22.Qf2 Nxe5 23.dxe5 Nd7 24.Qd4 Qc8 25.Qf4 Nf8 26.Bd3 h6 27.Nh3 Rd7

28.Bd6 Rxd6 29.exd6 Qc5+ 30.Kh1 e5 31.Qe3 Qxd6 32.h5 Qf6 33.hxg6 Nxg6 34.Be4 Bc8 35.Bxg6 Qxg6 36.Nf2 Be6 37.Qe4 Qg3 38.Nd3 f5 39.Qc6 Bf7 40.Qc7 Qh4+ 41.Kg1 e4 42.Nf2 Be5 43.Qc6 Bg3 44.Re2 Qh2+ 45.Kf1

45…e3 46.Rxe3 Rxe3 47.Rd8+ Kg7 48.Rd7

48…Qg1+ 0–1

Spasic,Petar (2321) – Sanz Wawer,Daniel (2289)

 RUDAR V – IM ROUND ROBIN Pozarevac, hotel Dunav (5), 25.08.2022

 1.Nf3 Nf6 2.g3 c5 3.Bg2 Nc6 4.0–0 e6 5.c4 Be7 6.d4 cxd4 7.Nxd4 0–0 8.Nc3 a6 9.b3 Qc7 10.Bb2 Nxd4 11.Qxd4 d6 12.Rfd1 Rd8 13.Rac1 Bd7 14.Qf4 Rac8 15.Rd3 h6 16.Rcd1 Bc6 17.Bxc6 bxc6 18.Ne4 Nxe4 19.Qxe4 Bf8 20.Qg4 a5 21.e4 Ra8

22.Bf6 Rd7 23.Be5 Rdd8 24.Bf4 Kh8 25.c5 e5 26.cxd6 Bxd6 27.Be3 a4 28.Qf5 axb3 29.axb3 f6

30.Bxh6 gxh6 31.Qxf6+ Qg7 32.Qxg7+ Kxg7 33.Rxd6 Rf8 34.R1d2 Rab8 35.Rxc6 Rxb3 36.Rd7+ Kg8 37.Rg6+ Kh8 38.Rxh6+ Kg8 39.Rh5 Rbf3 40.Rd2 Re8 41.Rf5 Rxf5 42.exf5 Kf7 43.Rd6 1–0

Carlsen prodao svoj šahovski projekat za 32 miliona dolara


Magnus Carlsen.
Foto: Global Look Press

Svjetski šampion u šahu Magnus Carlsen zaključio je ugovor o prodaji svog udjela u projektu Play Magnus Group portalu Chess.com (sajt je blokiran u Rusiji) za 800 miliona norveških kruna (32 miliona dolara).

Play Magnus pokrenut je 2013. godine i napravljena je kao  istoimena šahovska aplikacija. Kompanija je jako porasla, fokusirajući se na online šah i učenje na daljinu. Play Magnus Group je uvršten na berzu 2020. godine. Ranije je objavljeno da Carlsen posjeduje 8,5 posto dionica kompanije.

Chess.com je najveći šahovski portal, platforma za online turnire i forum. Krajem aprila pristup njemu iz Rusije bio je djelimično ograničen zbog kršenja zakonodavstva Rusije. Ipak, ovaj portal trenutno nije u Jedinstvenom registru sajtova koji sadrže informacije zabranjene za distribuciju u Ruskoj Federaciji.

Ian Nepomniachchi će igrati na turniru Saint Louis Rapid & Blitz


GCT turnir počinje 25. avgusta.

Četvrti turnir Grand Chess Tour-a, Saint Louis Rapid & Blitz 2022, održaće se od 25. do 30. avgusta. Na turniru učestvuju Ian Nepomniachtchi (FIDE), Alireza Firouzja, Maxime Vachier-Lagrave (obojica iz Francuske), Fabiano Caruana, Levon Aronian, Leinier Dominguez, Hikaru Nakamura, Sam Shankland (svi iz SAD), Shakhriyar Mamedyarov (Azerbejdžan), i Richard Rapport (Mađarska).

Velemajstori će odigrati devet kola po rapidu (26-28. avgusta) i 18 brzopoteznih partija (29.-30. avgusta). Nagradni fond je 175.000 dolara.

Službeni web sajt https://grandchesstour.org/2022-grand-chess-tour/2022-saint-louis-rapid-blitz

Zanimljive fotografije sa tvitera 23.08.2022.


Talj: Postoje dvije vrste žrtava – korektne i moja

Boris Spassky i Ernesto „Che“ Guevara

Tomas Henri Haksli [biolog i pristalica Čarlsa Darvina, u pismu Alfredu Raselu Volasu iz novembra 1866.]: „Uzdržavam se od šaha – previše je zabavan da bi bio pošten posao, i previše naporan da bi bio zabavan.“

Viktor Korčnoj tokom simultanke u Hong Kongu 23. oktobra 1978.

Preminuo Janis “The Hat” Daudzvardis

Uz 44. Šahovsku olimpijadu, Indija je organizirala nacionalni online šahovski turnir između zatvora na kojem su učestvovali zatvorenici iz 21. zatvora.
Pobjednički tim zatvora Choudwar Circle će predstavljati Indiju na Interkontinentalnom online šahovskom prvenstvu za zatvorenike od 13. do 14. oktobra.

Iz šahovske istorije: Belgija – Jugoslavija 1951


Brisel, 07 – 08.09.1951


Info – Pgn(4) – Partije – Ekipe – Kolo – Stat – Stanje


Turnir:
Meč između reprezentacija Belgije i Jugoslavije igrao se u Briselu. Jugoslavija je pobedila u oba kruga, sa 9-1 i 8½-1½.

Lista učesnika:
O’Keli je otputovao za Nemačku, te ga je u drugom krugu zamenio majstor Lemer, koji radi toga nije igrao u prvom krugu. Pirc se razboleo, te ga je u drugom krugu zamenio Udovčić.

Kolo 1 (07.09.1951) –>

#DomaćinSkorGost
 1 Jugoslavija9-1Belgija

# Jugoslavija9-1 Belgija
1   Gligorić, Svetozar½-½   O’Keli, Alberik
2   Matanović, Aleksandar1-0   Van Seters, Frits
3   Pirc, Vasja½-½   Dunkelblum, Artur
4   Trifunović, Petar1-0   Devos, Paul
5   Puc, Stojan1-0   Ambul, Luis
6   Rabar, Braslav1-0   Rubinštajn, Salomon
7   Milić, Borislav1-0   Borodin, Vladimir I
8   Nedeljković, Srećko1-0   Van Horde, Edvard
9   Ivkov, Borislav1-0   De Rike, Paul
10   Fuderer, Andrija1-0   Lefevr, ?

<– Kolo 2 (08.09.1951)

#DomaćinSkorGost
 1 Belgija1½-8½Jugoslavija

# Belgija1½-8½ Jugoslavija
1   Lemer, Robert½-½   Gligorić, Svetozar
2   Van Seters, Frits0-1   Matanović, Aleksandar
3   Dunkelblum, Artur½-½   Udovčić, Mijo
4   Devos, Paul0-1   Trifunović, Petar
5   Ambul, Luis0-1   Puc, Stojan
6   Rubinštajn, Salomon0-1   Rabar, Braslav
7   Borodin, Vladimir I0-1   Milić, Borislav
8   Van Horde, Edvard½-½   Nedeljković, Srećko
9   De Rike, Paul0-1   Ivkov, Borislav
10   Lefevr, ?0-1   Fuderer, Andrija

<– Stanje 2 (08.09.1951)

#EkipaBp1
1Jugoslavija17½
2Belgija

Rubinstein,Samy – Rabar,Braslav [B08]

Belgija – Jugoslavija 1951 Brisel (1), 07.09.1951

 1.e4 d6 2.d4 Nf6 3.Nc3 g6 4.Nf3 Bg7 5.h3 0–0 6.Be3 a6 7.Qd2 b5 8.a3 Bb7 9.Bd3 Nbd7 10.0–0–0 c5 11.d5 Re8 12.Rhe1 Qa5 13.Kb1 Rec8 14.Bh6 Bh8 15.e5 dxe5 16.Nxe5 Nxe5 17.Rxe5 b4 18.Ne4 Nxd5 19.Qg5 bxa3 20.Rxd5 axb2 21.c3 Qa1+ 22.Kc2 Qa2 23.Rb1 Qxd5 24.Qxe7 Qc6 25.Ng5 Rc7 26.Qe3 Re8 27.Qg3 c4 28.Bf1

28…Qa4+ 0–1

Matanovic,Aleksandar – Van Seters,Frits [B11]

Belgija – Jugoslavija 1951 Brisel (2), 08.09.1951

1.e4 c6 2.Nc3 d5 3.Nf3 dxe4 4.Nxe4 Nf6 5.Nxf6+ gxf6 6.d4 Bg4 7.Be2 e6 8.Bf4 Nd7 9.0–0 Be7 10.c4 Nf8 11.Qd2 Ng6 12.Rad1 Bd6 13.Bg3 h5 14.d5 cxd5 15.cxd5 e5 16.Nh4 Bd7 17.Bd3 Ne7 18.Qe2 Qb6 19.Qf3 Rh6 20.h3 0–0–0 21.Rd2 Rg8 22.a3 e4

23.Bxd6 exf3 24.Bxe7 Bxh3 25.Rc1+ Kb8 26.g3 Rhh8 27.Kh2 Bg4 28.d6 Rc8 29.Rcd1 Bd7 30.Bxf6 Rhe8 31.Be7 Rc5 32.Be4 Rec8 33.Nxf3 Rc1 34.Ne5 Qb5 35.Rxc1 Rxc1 36.Rd5 Qf1 37.Nxd7+ Kc8 38.Nb6+ Kb8 39.d7 Qxf2+ 40.Kh3 1–0

Ambuhl,Louis – Puc,Stojan [D05]

Belgija – Jugoslavija 1951 Brisel (2), 08.09.1951

 1.d4 Nf6 2.Nf3 e6 3.e3 d5 4.Bd3 Nbd7 5.Nbd2 Bd6 6.c4 0–0 7.0–0 e5 8.e4 exd4 9.cxd5 Re8 10.Qc2 Ng4 11.Nc4 Bf8 12.Bf4 f6 13.Nxd4 Nde5 14.Rac1 c6 15.Ne3 Nxe3 16.Bxe3 Nxd3 17.Qxd3 cxd5 18.exd5 Qxd5 19.Rc3 b6 20.Rfc1 Bb7 21.Nf3 Qxa2 22.b3 Rad8 23.Nd4 Qa5 24.Qf1 Qd5 25.Ra1 Bc5 26.Rxa7 Bxd4 27.Rd3 Qc6 28.Bxd4

28…Re1 0–1

Borodin,Vladimir I – Milic,Borislav [B70]

Belgija – Jugoslavija 1951 Brisel (2), 08.09.1951

 1.e4 c5 2.Ne2 Nc6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 d6 6.g3 Bd7 7.Bg2 g6 8.0–0 Bg7 9.Nde2 Rc8 10.h3 a6 11.Be3 b5 12.Nf4 0–0 13.Qe2 Ne8 14.Rad1 e6 15.f3 Na5 16.Qf2 Nc4 17.Nd3 Nxe3 18.Qxe3 Bxc3 19.bxc3 Rxc3 20.Qd2 Qc7 21.Ne1 b4 22.Rf2 a5 23.Kh2 Bb5 24.f4 Qc5 25.Nf3 Nf6 26.Nd4 Ba4 27.Nb3 Bxb3 28.cxb3

28…d5 29.f5 dxe4 30.fxe6 e3 0–1

Literatura:
Šah 6.1 (1952), Šahovski vjesnik 5.11 (1951), Belgian Chess History.

(Preneseno sa Večitog šaha Vladice Andrejića)

Memorijal Tringova


Plovdiv, 14-22.08.2022.

Na memorijalu Tringova posle 4. kola u vođstvu su GM Tilicheev Viacheslav, IM Vladimir Bukal Jr, EM Enchev Ivajlo i IM Nikolov Sasho sa po 4 poena

4. Тур on 2022/08/16 в 15:30

Bo.ИмяРейтРезультатИмяРейт
1FMCupic Lovro22440 – 1GMTilicheev Viacheslav2513
2CMTodev Simeon2080½ – ½GMDimitrov Radoslav2501
3Demirtzoglou Hrist20690 – 1GMEnchev Ivajlo2440
4IMBukal Vladimir Jr.23891 – 0IMMarholev Dimitar2174
5IMNikolov Sasho22491 – 0Valev Valentin2064
6GMSpasov Vasil25091 – 0Banov Boil2141
7GMRusev Krasimir24771 – 0Bochev Krasimir1956
8Stoyanov Stoyan Or21901 – 0Javadov Habil1838
9Stanchev Svetoslav19620 – 1FMMitev Valentin2159
10Trendafilov Simeon18320 – 1FMPecnik Leo2333
11Russeva Viktoria18090 – 1Tashev Aleksandar2249
12IMMrdja Milan22051 – 0Petrov Plamen1784
13Zhelev Nikolay17880 – 1Nikolov Yavor2200
14IMSmolin Sergey21601 – 0Dimitrov Martin1774
15FMBadev Kiril21461 – 0Kulev Atanas1724
16Stojanov Alexandar21301 – 0Ignatov Bojidar1699
17Ivanov Ljubomir17780 – 1Karadzhov Ivan2124
18Bezeyko Olexander16610 – 1Pavlov Vladimir2114
19Ardenski Dimitar16391 – 0Borin Fabio2070
20Sustov Savva1982½ – ½Enev Enio1661
21Stoyanov Daniel19421 – 0Kamenov Valentin1640
22Basova Yuliya15710 – 1Kirchev Krasimir1938
23Burdarev Evgeni19280 – 1Konstantinidis Mavroudis1622
24Iliev Hristiyan18811 – 0Atanasov Aleksandar1350
25Tonev Slavcho15650 – 1WFMKaraivanova Petya1861

Место после 4 тура

Ст.номИмяТипФЕД.РейтОчки
1GMTilicheev ViacheslavFID25134
IMBukal Vladimir Jr.CRO23894
3GMEnchev IvajloBUL24404
4IMNikolov SashoS60BUL22494
5CMTodev SimeonU14BUL20803,5
6GMSpasov VasilBUL25093,5
7GMDimitrov RadoslavBUL25013,5
8GMRusev KrasimirBUL24773,5
9FMMitev ValentinU18BUL21593,5
10Stoyanov Stoyan OrBUL21903,5
11Valev ValentinBUL20643
12Stojanov AlexandarBUL21303
13Demirtzoglou HristGRE20693
14FMBadev KirilBUL21463
15IMSmolin SergeyS60UKR21603
Karadzhov IvanU18BUL21243
Pavlov VladimirU18BUL21143
18FMCupic LovroCRO22443
IMMarholev DimitarBUL21743
20Senel Hayri BeyhunU12TUR18343
21Iliev HristiyanU18BUL18813
22Tashev AleksandarU18BUL22493
23WFMKaraivanova PetyaU18BUL18613
24Stoyanov DanielBUL19423
25IMMrdja MilanS60CRO22053

Itd.