Anamaria Marjanović postala Websterova prva ženska šahovska šampionka

21. novembar 2022

Članica šahovskog tima Univerziteta Webster i velemajstor ženskog šaha Annamaria Marjanović osvojila je ovog vikenda titulu šampionke univerzitetskog prvenstva SAD-a u blicu 2022., postavši prva Websterova šahistkinja koja je osvojila nacionalnu titulu.

Član šahovskog tima Univerziteta Webster i šahovski velemajstor John Burke osvojio je treće mjesto na otvorenom prvenstvu, dok je Websterov Blitz tim zauzeo drugo mjesto u ekipnoj konkurenciji.

„Veoma sam srećna što sam osvojila titulu brzopotezne šampionke SAD za žene 2022. godine u mojoj prvoj godini na Univerzitetu Webster“, rekla je Marjanović. “Radujem se što ću predstavljati Webster na budućim takmičenjima. Željela bih da se zahvalim svom treneru i saigračima na podršci.”

Za Collegiate Blitz Championship, svaki igrač je bio ograničen na maksimalno tri minute vremena igre za partiju ​​s dvije dodane sekunde po potezu.

Pod tim intenzivnim pritiskom, Marjanović je dobila šest od 12 odigranih partija. Takođe je remizirala i izgubila po tri partije, čime je postala najbolje rangirana igračica na turniru i osvojila titulu šampiona za žene. Sveukupno, osvojila je 24. mjesto među svim igračima koji su se takmičili.

“Annamaria je jedna od najnovijih članica tima, ali je već pokazala svoje ogromne vještine u šahu,” rekao je šahovski trener Liem Le. „Ona definitivno ide stopama osnivača našeg tima i jedne od prvih velemajstora u istoriji šaha, Suzan Polgar. Radujem se I očekujem njene sledeće pobjede.”

Ona nije bila jedina pobjednica ovog vikenda. Burke je osvojio osam poena iz 12 kola turnira, uz tri remija i jedan poraz, čime je osigurao treće mjesto. Član Webster šahovskog tima Aram Hakobyan završio je na 10. mjestu, Benjamin Glendura je završio na 11., a David Zhurbinsky je završio na 17. mjestu. Burke, Glendura, Hakobyan i Zhurbinsky također su se takmičili zajedno kao Websterov tim na turniru, gdje su završili na ukupnom drugom mjestu.

Na turniru je pobjedio velemajstor Mihkail Antipov sa 10,5 poena. Drugi je GM Kamil Dragun.Na turniru je igrao i velemajstor Luka Budisavljević koji je sakupio 8 poena i osvojio 14. mjesto.