Evropski kup klubova, Majrhofen, 3-9.X,2022


7th European Chess Club Cup 2022

Evropski klupski kupovi počeli su u Mayrhofenu u Austriji, sa 70 timova na otvorenom i 17 ekipa u ženskom turniru. Na otvorenom turniru nije bilo većih iznenađenja, jer su timovi favorita uglavnom dolazili do lakih pobjeda. Ipak, malo iznenađenje u pojedinačnim susretima -Vishy Anand i Magnus Carlsen su remizirali sa crnim figurama protiv dosta slabijih protivnika.

Team pairings

Round 1
on 2022/10/03
at 14:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Viking Chess Club  CSU ASE Superbet½:
2  Novy Bor Chess club  Amevo Apeldoorn:½
3  Bærum Schakselskap  Asnieres Le Grand Echiquier0:6
4  TAJFUN – SK Ljubljana  Schachfreunde Berlin6:0
5  Wasa SK  Clichy-Echecs-92½:
6  Schachclub Viernheim 1934e.V.  SK Zell/Zillertal6:0
7  Vammalan Shakkikerho  Offerspill Chess Club½:
8  Silla – València Origin of Chess  SK König Tegel 1949:½
9  Sharks 4NCL  Vugar Gashimov½:
10  Beer Sheva Chess Club  Drejtesia:
11  CE Le Cavalier Differdange  Sentimento Ajka BSK½:
12  FC Bayern München  Gambit Bonnevoie4:2
13  Blackthorne  Gokturk Satranc Spor Kulubu:
14  Kfar Saba Chess Club  SK Modra6:0
15  Team Pelaro Alingsas SS  Schachgesellschaft Riehen:
16  Moravská Slavia Brno  Denizsu Aquamatch:
17  Dardania  Schachgesellschaft Zürich:
18  Perfect  SMK Juoda Balta3:3
19  Haifa-Nesher  SK Dunajska Streda:
20  LSG Leiden 1  Ennis Chess Club:
21  LSG Leiden 2  Schach ohne Grenzen2:4
22  SK Rockaden  Nordstrand3:3
23  BSS Frydek-Mistek  Worldtradinglab Club 64 Modena *):
24  Akureyri Chess Club  Reykjavik Chess Club:
25  KSK Rochade Eupen-Kelmis  Jyväs-Shakki:
26  Etelä-Vantaan Shakki  Paul Keres:
27  Schachgesellschaft Solingen  Celtic Tigers:
28  Schaakclub En Passant  Schachklub Absam:
29  Stockholms SS  SOSS @TheKnagg4:2
30  Zuid Limburg  KBSK Brugge2:4
31  Andreu Valencia Origin Chess  Gonzaga:
32  SV Raika Rapid Feffernitz  Schachfreunde Wirtzfeld1:5
33  Cercle des Echécs Dudelange  De Pluspion Wachtebeke0:6
34  Fjolnir  CRELEL Liège:½
35  St. Benildus  De Sprènger Echternach2:4

Evo prvih deset mečeva po tablama:

Round 1 on 2022/10/03
at 14:00
Bo.37  Viking Chess ClubRtgFED1  CSU ASE SuperbetRtgFED½ :5½
1.1GMHjartarson, Johann2468ISLGMAnand, Viswanathan2756IND½ – ½
1.2GMThorfinnsson, Bragi2421ISLGMDeac, Bogdan-Daniel2707ROU0 – 1
1.3IMThorfinnsson, Bjorn2365ISLGMGukesh, D2732IND0 – 1
1.4IMKjartansson, David2316ISLGMNisipeanu, Liviu-Dieter2615GER0 – 1
1.5FMThorarinsson, Pall A.2168ISLGMSargissian, Gabriel2711ARM0 – 1
1.6Petursson, Gudni2037ISLIMGavrilescu, David2523ROU0 – 1
Bo.2  Novy Bor Chess clubRtgFED38  Amevo ApeldoornRtgFED5½: ½
2.1GMHarikrishna, Pentala2717INDIMZwirs, Nico2481NED1 – 0
2.2GMVidit, Santosh Gujrathi2710INDIMVan Delft, Merijn2363NED1 – 0
2.3GMNavara, David2676CZEFMLammens, Tim2223NED1 – 0
2.4GMNguyen, Thai Dai Van2634CZEMeurs, Tom2250NED½ – ½
2.5GMGrandelius, Nils2651SWEBoel, Marcel2214NED1 – 0
2.6GMRagger, Markus2632AUTVan der Elburg, Freddie2197NED1 – 0
Bo.39  Bærum SchakselskapRtgFED3  Asnieres Le Grand EchiquierRtgFED0 : 6
3.1IMElsness, Frode2468NORGMEsipenko, Andrey2668FID0 – 1
3.2IMMihajlov, Sebastian2375NORGMMoussard, Jules2686FRA0 – 1
3.3IMMikalsen, Erlend2354NORGMAlekseenko, Kirill2691FID0 – 1
3.4Elmi, Saad Abobaker2263NORGMMovsesian, Sergei2619ARM0 – 1
3.5FMStigar, Petter2206NORGMCornette, Matthieu2572FRA0 – 1
3.6Bjugn, Gisle1866NORFMTerekhov, Andrey2308FID0 – 1
Bo.4  TAJFUN – SK LjubljanaRtgFED40  Schachfreunde BerlinRtgFED6 : 0
4.1GMErigaisi, Arjun2728INDIMAbel, Dennes2416GER1 – 0
4.2GMNihal, Sarin2673INDFMKristoferitsch, Daniel2283AUT1 – 0
4.3GMVolokitin, Andrei2645UKRGMPolzin, Rainer2385GER1 – 0
4.4GMPredojevic, Borki2584BIHWeber, Daniel2145GER1 – 0
4.5GMMarkus, Robert2615SRBNoetzel, Felix2093GER1 – 0
4.6GMSebenik, Matej2518SLOBoeddeker, Henry2130GER1 – 0
Bo.31  Wasa SKRtgFED5  Clichy-Echecs-92RtgFED½ :5½
5.1IMSuarez Garcia, Carlos2430ESPGMMaghsoodloo, Parham2721IRI0 – 1
5.2GMWedberg, Tom2395SWEGMVan Foreest, Jorden2694NED0 – 1
5.3IMEngqvist, Thomas2333SWEGMAmin, Bassem2667EGY0 – 1
5.4GMBellon Lopez, Juan Manuel2318SWEGMVocaturo, Daniele2615ITA0 – 1
5.5WGMReizniece-Ozola, Dana2279LATGMTregubov, Pavel V.2548FID½ – ½
5.6Wenzel, Birger1953GERGMDelorme, Axel2469FRA0 – 1
Bo.6  Schachclub Viernheim 1934e.V.RtgFED41  SK Zell/ZillertalRtgFED6 : 0
6.1GMKuzubov, Yuriy2612UKRGMMaiwald, Jens-Uwe2441GER1 – 0
6.2GMFedorchuk, Sergey A.2619UKRIMHausner, Ivan2266CZE1 – 0
6.3GMWagner, Dennis2570GERLever, Erwan2242FRA1 – 0
6.4GMMaze, Sebastien2530FRAFMTabernig, Bernhard2310AUT1 – 0
6.5GMLibiszewski, Fabien2512FRASchiestl, Josef2123AUT1 – 0
6.6GMTarlev, Konstantin2577UKRSpindelberger, Paul1983AUT1 – 0
Bo.42  Vammalan ShakkikerhoRtgFED7  Offerspill Chess ClubRtgFED½ :5½
7.1GMMeshkovs, Nikita2566LATGMCarlsen, Magnus2856NOR½ – ½
7.2FMNiemi, Mikko2306FINGMTari, Aryan2656NOR0 – 1
7.3CMHeinola, Vesa2265FINGMChristiansen, Johan-Sebastian2576NOR0 – 1
7.4FMKauko, Jussi2250FINGMUrkedal, Frode Olav Olsen2523NOR0 – 1
7.5Torkkola, Henri2174FINIMHaug, Johannes2478NOR0 – 1
7.6Varpanen, Jan2106FINFMRanaldi, Lucas2369NOR0 – 1
Bo.8  Silla – València Origin of ChessRtgFED43  SK König Tegel 1949RtgFED5½: ½
8.1GMKorobov, Anton2672UKRIMBruedigam, Martin2375GER½ – ½
8.2GMSantos Latasa, Jaime2677ESPFMMueller, Nick2368GER1 – 0
8.3GMIdani, Pouya2623IRIFMRietze, Clemens, Dr.2299GER1 – 0
8.4GMAlonso Rosell, Alvar2563ESPFMGiemsa, Stephan2263GER1 – 0
8.5GMForcen Esteban, Daniel2566ESPCMAcikel, Mert2197GER1 – 0
8.6GMBernadskiy, Vitaliy2570UKRCMDimitrijeski, Kristian2154GER1 – 0
Bo.44  Sharks 4NCLRtgFED9  Vugar GashimovRtgFED½ :5½
9.1IMRoberson, Peter T2421ENGGMMamedov, Rauf2646AZE0 – 1
9.2FMMakkar, Rajat2399FRAGMAsadli, Vugar2575AZE0 – 1
9.3FMMoreby, James2346ENGIMAhmadzada, Ahmad2488AZE½ – ½
9.4CMBremner, Adam2178SCOGMSadikhov, Ulvi2473AZE0 – 1
9.5Murphy, Hugh W2141ENGIMBabazada, Khazar2463AZE0 – 1
9.6Varnam, Liam D2090ENGIMAllahverdiyev, Anar2412AZE0 – 1
Bo.10  Beer Sheva Chess ClubRtgFED45  DrejtesiaRtgFED4½:1½
10.1GMRodshtein, Maxim2602ISRIMSaraci, Nderim2480KOS½ – ½
10.2GMMikhalevski, Victor2523ISRFMOndozi, Murtez2402KOS1 – 0
10.3GMRoiz, Michael2579ISRFMErmeni, Avni2148KOS1 – 0
10.4GMSteinberg, Nitzan2545ISRFMFejzullahu, Afrim2244KOS½ – ½
10.5GMHuzman, Alexander2535ISRZymberi, Astrit2052KOS½ – ½
10.6GMKobo, Ori2544ISRCMBudima, Armend2153KOS1 – 0

Meshkovs,Nikita (2566) – Carlsen,Magnus (2856) [E10]

37th ECC Open 2022 Mayrhofen AUT (1.7), 03.10.2022

 1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.Nf3 d5 4.g3 Bb4+ 5.Bd2 Be7 6.Bg2 c6 7.Qc2 0–0 8.0–0 b6 9.Bf4 Ba6 10.cxd5 cxd5 11.Rc1 Nbd7 12.Nc3 Nh5 13.Qa4 Nxf4

14.Qxa6 Nxg2 15.Kxg2 Qc8 16.Qxc8 Rfxc8 17.Nb5 Rd8 18.Nc7 Rab8 19.Rc6 Rb7 20.Na6 g5 21.Rac1 g4 22.Ne1 Nf6 23.Nd3 Bd6 24.Rc8 Rxc8 25.Rxc8+ Kg7 26.h3 h5 27.hxg4 hxg4 28.Nab4 a5 29.Nc6 Nd7 30.a4 Kf6 31.f3 gxf3+ 32.exf3 Kg7 33.Kf2 Nf6 34.g4 Rc7 35.Rxc7 Bxc7 36.Ke3 Ne8 37.Na7 Bb8 38.Nb5 Nf6 39.b3 Nd7 40.f4 Nf6 41.Nf2 Ng8 42.Nd3 Nf6 43.Nf2 Ng8 44.Nd3

½–½

Elsness,Frode (2468) – Esipenko,Andrey (2668) [A05]

37th ECC Open 2022 Mayrhofen AUT (1.3), 03.10.2022

 1.Nf3 Nf6 2.g3 c5 3.Bg2 Nc6 4.d4 cxd4 5.Nxd4 h5 6.h3 e5 7.Nb5 d5 8.Bxd5 Qa5+ 9.N1c3 Nxd5 10.Qxd5 Be6 11.Nd6+ Bxd6 12.Qxd6

12…Nd4 13.Kf1 Rd8 14.b4 Rxd6 15.bxa5 Rc6 16.Bd2 0–0 17.Rb1 Rfc8 18.Nb5 Rxc2 19.Nxd4 exd4 20.Bf4

20…Bc4 0–1

Erigaisi,Arjun (2728) – Abel,Dennes (2416) [B12]

37th ECC Open 2022 Mayrhofen AUT (1.4), 03.10.2022

 1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Bf5 4.h4 h6 5.g4 Be4 6.f3 Bh7 7.e6 Nf6 8.Bd3 Qd6 9.exf7+ Kxf7 10.Ne2 Nbd7 11.Nbc3 e5 12.dxe5 Nxe5 13.0–0 Re8 14.Bxh7 Rxh7 15.Kg2 g6 16.Ng3 Kg8 17.Nce2 h5 18.g5 Nfd7 19.f4 Ng4 20.f5 Rhe7 21.Bf4 Nde5 22.f6 Rd7 23.c3 c5 24.Kg1 Qc6 25.Bxe5 Nxe5 26.Nf4 c4 27.Nge2 Bc5+ 28.Nd4 Qd6 29.Qd2 Bxd4+ 30.cxd4 Nd3 31.Nxd3 cxd3 32.Qxd3 Re4 33.Rf2 Kf7 34.Rc1 Qe6 35.Qf3 Rxh4 36.Re2 Rg4+ 37.Kf2 Qd6 38.Re5 Qb4

39.Re7+ Rxe7 40.fxe7+ Kxe7 41.Qf6+ Kd7 42.Qf7+ Kd8 43.Qc7+ 1–0

Thorfinnsson,Bjorn (2365) – Gukesh,D (2732) [A48]

37th ECC Open 2022 Mayrhofen AUT (1.1), 03.10.2022

 1.d4 Nf6 2.Nf3 g6 3.Bg5 Bg7 4.e3 h6 5.Bh4 0–0 6.Bd3 d6 7.Nbd2 Qe8 8.c3 e5 9.Qc2 Nc6 10.0–0 Nh5 11.dxe5 dxe5 12.e4 Nf4 13.Bc4 Na5 14.Rfd1 Nxc4 15.Nxc4 Bg4 16.Ne3 Bxf3 17.gxf3 Qe6 18.Bg3 Qh3 19.Qd2 h5 20.Bxf4 exf4 21.Ng2 Be5 22.Ne1 Rfe8 23.Qd7 Qh4 24.Rd3 Re7 25.Qa4 Bd6 26.Rd5 b6 27.Nd3 Rae8 28.Re1 Qh3 29.Qd1 Qe6 30.Qb3 c6 31.Rd4 Qf6 32.a4 Re6 33.Qc4 Kg7 34.b4 R8e7 35.Rd1 Qg5+ 36.Kf1 Qh4 37.Kg2 g5 38.Ne1 Be5 39.Rd7 g4 40.Rxe7 Rxe7 41.Rd3 Re6 42.Rd7 Qh3+ 43.Kh1 g3 44.fxg3 fxg3 45.Rd2 Rd6 46.Rg2 Rd1 47.Qe2 Rb1 48.Qd2 Kh7 49.f4

49…Bxf4 0–1

Van Delft,Merijn (2363) – Vidit,Santosh Gujrathi (2710) [B46]

37th ECC Open 2022 Mayrhofen AUT (1.2), 03.10.2022

 1.e4 c5 2.Nf3 e6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nc6 5.Nc3 a6 6.Nxc6 bxc6 7.Bd3 d5 8.0–0 Nf6 9.Qf3 Be7 10.Qg3 Nh5 11.Qf3 Nf6 12.Qg3 0–0 13.Bh6 Ne8 14.Bf4 f6 15.Rad1 Kh8 16.Bc1 Nd6 17.Kh1 Nf7 18.Rfe1 d4 19.Ne2 e5 20.c3 c5 21.b4 dxc3 22.Bxa6 Nd6 23.Bxc8 c2 24.Rxd6 Qxd6 25.Bb7

25…Qd1 26.f3 cxb4 27.Bd5 Rfd8 28.Bb3 Bc5 29.h4

29…Qxe1+ 30.Qxe1 Rd1 31.Qxd1 cxd1Q+ 32.Bxd1 Rxa2 33.h5 b3 34.Bxb3 Rxe2 35.Kh2 Bb4 36.Bf7 Re1 37.Bb2 Rb1 0–1

Suarez Garcia,Carlos (2430) – Maghsoodloo,Parham (2721) [A06]

37th ECC Open 2022 Mayrhofen AUT (1.5), 03.10.2022

 1.Nf3 d5 2.b3 Bf5 3.Bb2 e6 4.g3 h6 5.Bg2 Nf6 6.0–0 Be7 7.d3 0–0 8.Nbd2 a5 9.a3 Nbd7 10.c4 c6 11.Ra2 Bh7 12.Qa1 Re8 13.Ne5 Bf8 14.Nxd7 Nxd7 15.Bc3 Nc5 16.d4 Na6 17.Rc1 b5 18.cxb5 cxb5 19.Nf3 Rc8 20.Qb2 Qb6 21.Raa1 b4 22.axb4 Nxb4 23.Bd2 Nc2 24.Ra4 Bb4 25.e3 Rc7 26.Bxb4 axb4 27.Bf1 Rec8 28.Ne5 Rc3 29.Nd7 Qd8 30.Nc5 Qf6 31.Nd7 Qe7 32.Nc5 e5 33.Rd1 exd4 34.exd4 Qf6 35.Qa2

35…Nxd4 36.Nd3 Nf3+ 37.Kh1 Bxd3 38.Rxd3 Rxd3 39.Ra8 Rdc3 0–1


Weber,Daniel (2145) – Predojevic,Borki (2584) [E04]

37th ECC Open 2022 Mayrhofen AUT (1.4), 03.10.2022

 1.d4 d5 2.c4 e6 3.Nf3 Nf6 4.g3 dxc4 5.Bg2 Nbd7 6.Qa4 a6 7.Qxc4 b5 8.Qc2 Bb7 9.Bg5 c5 10.dxc5 Bxc5 11.0–0 Rc8 12.Qd3 0–0 13.Bxf6 Nxf6 14.Qxd8 Rfxd8 15.Nc3 Bc6 16.a3 Be8 17.Rac1 a5 18.e3 Kf8 19.Ne2 Ne4 20.Rfd1 Rxd1+ 21.Rxd1 Nd6 22.Ne5 f6 23.Nd3 Ba7 24.Ndf4 Ke7 25.Bh3 f5 26.Rc1 Rxc1+ 27.Nxc1 Nc4 28.Nfd3 Kd6 29.Ne2 g6 30.Nc3 e5 31.g4 e4 32.Nf4

32…Nxe3 33.fxe3 Bxe3+ 34.Kg2 Bxf4 35.gxf5 Ke5 36.f6 b4 37.axb4 axb4 38.Na2 Bd2 0–1

Markus,Robert (2615) – Noetzel,Felix (2093) [D30]

37th ECC Open 2022 Mayrhofen AUT (1.4), 03.10.2022

 1.d4 d5 2.c4 e6 3.Nf3 c6 4.e3 Nf6 5.b3 Nbd7 6.Bb2 Ne4 7.Nbd2 f5 8.g3 Bd6 9.Bg2 0–0 10.0–0 Qf6 11.Ne1 Qh6 12.Nd3 Ndf6 13.Re1 Bd7 14.Nf1 Be8 15.f3 Bh5 16.Nf4 Ng5 17.Rc1 Rae8 18.Rc2 Nf7 19.Qc1 e5 20.dxe5 Nxe5 21.Nxh5 Qxh5 22.Bxe5 Bxe5 23.f4 Bb8 24.cxd5 cxd5 25.Rd1 Rd8 26.Rcd2 Rc8 27.Qa1 b5 28.Bxd5+ Kh8 29.Be6 Rce8 30.Bd7 Nxd7 31.Rxd7 Rf7 32.Qc3 h6 33.Qc6 Rf6 34.Qxb5 Rfe6 35.R1d5 Qf3 36.Rd8 Rxd8 37.Rxd8+ Kh7

38.Qxf5+ 1–0


Chess-Results Server Chess-results.com – 37th European Chess Club Cup 2022