MAURICE ASHLEY
Moris Ešli rođen je 6. marta 1966. godine u porodici profesionalnih boraca u Sent Endrjuu na Jamajci. Tamo je živio dvanaest godina, a potom su se njegovi roditelji preselili u američki Bruklin. Mladi Ešli se zainteresovao za šah gledajući kako igra njegov stariji brat. Posle izvjesnog vremena, Maurice-a su mogli naći na klupama Brooklin parka, gdje je danima igrao sa vršnjacima. Tu su se uvek okupljali mnogi ljubitelji šaha i tamo je Moris upoznao Vilija Džonsona (Willie Johnson), dobrog šahistu i nadarenog trenera koji je mnogo učinio za talentovanog dječaka. Ubrzo su se braća razišla: Maurice je nastavio da igra šah, a njegov brat Devon postao je svjetski šampion u kik boksu. Još poznatija u svijetu borilačkih veština bila je Ešlijeva sestra Alicia, koja je do 2014. godine držala titulu šampionki za žene.
Već na svom prvom velikom openu (Philadelphia-1988) Ešli je napravio iznenađenje – odigrao je nerješeno sa velemajstorima Palom Benkom i Patrickom Wolfom, pobjedio šampiona Argentine Marcela Temponea i odmah dobio rejting 2400. Maurice je završio fakultet i dobio posao kao trener u školi Adama Klejtona (Claytona), otvorivši tamo sekciju pod nazivom „Bjesni topovi“. Nešto kasnije, vodio je odeljenje „Crni skakači“ u školi u Harlemu. Sledeće godine tim od sedam afroameričkih dječaka osvojio je Američko nacionalno srednjoškolsko prvenstvo u šahu. To je bio nevjerovatan uspjeh, a Morisa Ešlija počeli su da smatraju jednim od najboljih dječijih trenera u Sjedinjenim Državama. 1990. godine jedan od njegovih učenika osvojio je prvu nagradu na Dečijem nacionalnom prvenstvu u Solt Lejk Sitiju.
Takođe, povećavali su se i Morisovi sportski uspjesi. Školski trener igra nerješeno protiv Sofije Polgar (1992; 3: 3), a godinu dana kasnije osvaja šampionat Maršalovog kluba i postaje prvi majstor crnac u istoriji šaha.
Harizmatični mladić komentariše mečeve Kasparov – Anand (1995) i dva meča Kasparov – Deep Blue (1996, 1997), turnire serije Intel Gran Prix, i ubrzo postaje prava zvijezda ekrana.
- master je izdao CD „Moris Ešli podučava šah“, koji je privukao veliku pažnju.
Nakon što je postao komentator, Ešli se povukao iz trenerskog posla, što mu je omogućilo da brzo ispuni velemajstorsku normu.
Moris je učestvovao u simboličnom meču Amerika – Evropa (1998), a 2000. igrao je na sporednom turniru Wijk aan Zee. Zahvaljujući svojim najnovijim dostignućima, pobjedio je u godišnjoj nominaciji za “Najboljeg američkog šahistu”.
Od 2003. godine, Maurice Ashley praktično ne učestvuje na takmičenjima. Velemajstor je u Harlemu otvorio šahovski centar za crnačku djecu, u čijem su Upravnom odboru takođe zvezde poput košarkaša Lari Džonsona i džez trubača Vintona Marsalisa.
Ešli je bio aktivno uključen u promociju takozvanih “sofijskih” pravila, njegov članak „Kako izbeći brz remi u šahu?“ izazvao je burnu diskusiju u Americi i širom svijeta.
Maurice je organizovao prve velike šahovske turnire na Jamajci i na njima je i sam učestvovao. Velemajstor je nekoliko puta glumio u filmovima – svojim učešćem u CNN-ovoj serijalu o crncima kao kulturnim ličnostima Sjedinjenih Država i filmu „Kraljev život“.
Od 2012. Ešli je istraživač na Harvardu i Institutu za tehnologiju Massachusettsa, gdje učestvuje u projektima Media Lab. Američka šahovska federacija je 2016. godine uvela Mauricea Ashleya u Šahovsku kuću slavnih Sjedinjenih Država.
Komentator i šahista je aktivno uključen u rad novog šahovskog centra u Sent Luisu, pokrivajući sve sportske događaje koje u gradu održava filantrop Reks Sinkfield. Nakon nereda u Fergusonu (2014), izazvanih ubistvom 18-godišnjeg tinejdžera od strane bijelog policajca tokom pokušaja hapšenja, Ešli je napisao knjigu o problemima savremene crnačke populacije i kako šah može značajno smanjiti stopu kriminala među mladima. Nakon objavljivanja knjige, Morisova fotografija našla se na zapaženom mjestu New York Timesa pored portreta američkog predsednika Baraka Obame.
Velemajstor je oženjen i ima sina i ćerku.
„Sada postoje velemajstori koji žive u Africi i sadašnji afroamerički nosioci najvišeg ranga, ali iz nekog razloga ja, rodom sa Jamajke, smatram se prvim u ovoj rasnoj klasifikaciji … Naravno, ovo je igralo neku ulogu u mom životu, ali sada nema bilo kakvu vrijednost “(M. Ashley).