BORIS GULKO
Rođen je 9.februara 1947 u Erfurtu, u Istočnoj Njemačkoj.
Diplomirao je na univerzitetu, ali je izabrao put profesionalnog šahista. 1966. i 1967. godine Boris Gulko je sa sovjetskim timom osvojio dva svjetska studentska prvenstva. Većinu sportskih uspjeha postigao je 1970-ih, kada je Boris Gulko postao jedan od najjačih igrača u zemlji. Na šampionatu SSSR-a 1975. godine bio je u konkurenciji za šampiona do poslednjih kola, ali je na kraju podijelio 2-5 mjesto nakon poraza od Petrosjana u pretposlednjem kolu. 1977. godine zlatnu medalju je osvojio, takođe u partiji protiv Petrosjana u poslednjem kolu. Gulko je ostvario željeni rezultat i podijelio 1.-2.mjesto sa Josifom Dorfmanom. Dodatni meč završen je nerješenim rezultatom i obojici je dodeljena titula sovjetskog prvaka.
Činilo se da velemajstorska karijera uzima zamah, ali njegov nezavisni karakter nije bio prilagođen sovjetskom „koordinatnom sistemu“. Boris Gulko nije potpisao kolektivno pismo u kojem se osuđuje „bjegunac“ Korčnoj i, ubrzo nakon pobjede na prvenstvu SSSR-a, podnio je dokumente za emigraciju u Izrael sa suprugom Annom Ahsharumovom, državnom šampionkom u šahu. Tokom 9 (!) godina par nije mogao da dobije dozvolu da napusti zemlju – svrstani su u kategoriju „odbijenih“. Tek 1986. godine velemajstorski par je uspio da napusti Sovjetski Savez – nakon više godina teške borbe za svoja prava. Ubrzo su se Gulko i Akhsharumova nastanili u SAD.
Izgledalo je da su izgubljene najveće godine njegove karijere, ali par je nastavio da nastupa i osvojio jedinstvene rekorde – kao što su postali šampioni SSSR-a, tako su postali i šampioni SAD-a. 1994. Gulko je dobio poziv za mečeve kandidata, gdje je u neizvjesnoj borbi izgubio od vice-svjetskog prvaka Nigela Short-a. Boris Gulko je nastavio da nastupa na raznim turnirima dugi niz godina: dovoljno je reći da je predstavljao SAD na 9 olimpijada i pobijedio na turnirima u Cienfuegosu, Nikšiću, Klišiju, Filadelfiji i Bilu …
Sada velemajstor Gulko rijetko nastupa na turnirima: trenira i piše knjige, članke i eseje ne samo na šahovske teme, već i na filozofske i vjerske teme.